Wisconsin Holstein Association Wisconsin Holstein

district Show results

 

2012 District 2 Results

Monday, June 25, 2012 • Viroqua, WI
Judge: Frank Regan, Waukon, IA
128 head shown

Spring Calf (10 & Under) (4 shown)
1st JKB-Dittrich Baltimor Jalti - Barbara Dittrich,  Alma, WI
2nd Pfaffsway Beyond Belief - Larissa and Olivia Pfaff, Alma Center, WI
3rd Bur-Crest Guthrie Sammi-Neal Burken , Galesville, WI
4th Wubbenhorst Million Ebony- Reagan Klinkner, Viroqua, WI

Spring Calf (6 shown)
1st (1st JR & B&O) JKB-Dittrich Baltimor Jalti - Barbara Dittrich,  Alma, WI
2nd Musicmeadow Raven- Trent & Travis Schaefer & Austin Nauman, Norwalk
3rd Pfaffsway Beyond Belief - Larissa and Olivia Pfaff, Alma Center, WI
4th F-Pine-Knoll Million Nona - Robert & Shelly Hart, Galesville,WI
5th F-Pine-Knoll Blue Jeans - Alan Dykshorn/Robert & Shelly Hart, Galesville, WI
6th Shaft-Acres Schz Divine-ET- Beth Nelson, Blair, WI

Winter Heifer Calf (11 shown)
1st(1st B&O) Welsh-Edge Fever Huggable- Ralph Petersheim ,Viroqua, WI
2nd Wide-Open Sweet Sixteen-Wide-Open Holsteins,Alma Center, WI
3rd (1st JR) Musicmeadow Quintina- Trent & Travis Schaefer & Austin Nauman,Norwalk, WI
4th (2nd JR) Dream-Prairie FGG Oreo Mini -Courtney Moser, Westby, WI
5th Thimble-Peak Brett Annie -Megan Nelson, Ettrick, WI
6th Welsh-Edge Atwd Gee Wiz-ET -David Petersheim,Viroqua, WI
7th Sul-Valley Braxton Marcia -Richard Sullivan, Hillsboro, WI
8th Little-Hill Sanchez Sancha - Grace Curran,Taylor, WI
9th Klinkner Atwd Snow Strips -Arlisa Landis, Viroqua, WI
10th Hy-Gro Mr Micah Gabriella -Bradley Hoyer, West Salem, WI

Fall Heifer Calf (20 shown)
1st (1st JR & B&O) AR-Line Carson Elvira-Red -Ranae Holthaus,Bangor, WI
2nd Lady Sid Footloose-ET -Wide-Open Holsteins, Alma Center, WI
3rd (2nd JR) Pierce-Vale Atwood April-ET -Courtney Moser, Westby, WI
4th Dittrich Braxton Jaxton -Korlen Dittrich, Alma, WI
5th Sul-Valley Damion Kylee -Matthew Sullivan, Hillsboro, WI
6th Wildwynde Shot of Midori -Wildwynde Genetics, Taylor, WI
7th Ames-Way-NM Sid Voodoo -Paul & Sarah Trapp & Neil McDonah,Taylor, WI
8th Hy-Gro Simba Chaplin-Red -Bradley Hoyer,West Salem, WI
9th RLS Sid Autumn Addie -Bailey Larson,Alma Center, WI
10th Rodash-View Maurice Sidney -Premium-Star,Melrose, WI

Summer Yearling Heifer (16 shown)
1st Dymentholm Lexis Luxury -Gameday Holstein, Alma Center, WI
2nd(1st JR) Castleholm Bremer Posch -Brynn Kasten, Alma Center, WI
3rd(1st B&O) Sul-Valley Palermo Poppy -Richard Sullivan, Hillsboro, WI
4th(2nd JR) N-Adamscreek Bradel Destiny -Adams Creek Dairy – Alyssa Nuttleman, Bangor, WI
5th Welsh-Edge SB Firecracker -David Petersheim, Viroqua, WI
6th Pfaffs-WO Secure Evolve-Red -Kenneth J. Pfaff & Wide Open Holsteins.Alma Center, WI
7th RLS Final Cut All-Star -Bailey Larson, Alma Center, WI
8th Ms Kingsmill Atwood Tamara -Premium-Star,Melrose, WI
9th Thimble-Peak Palermo Storm -Megan Nelson, Ettrick, WI
10th Kentdor Lauthority Mascara -Katie Wendorf, Viroqua, WI

Spring Yearling Heifer (5 shown)
1st Moorstead Roy Rainy -Richard Sullivan, Hillsboro, WI
2nd(1st JR)  Welsh-Edge Alxnder Raven-ET -Ralph Petersheim, Viroqua, WI
3rd F-Pine-Knoll Cookies-N-Cream- Alan Dykshorn/Robert & Shelly Hart-Galesville, WI
4th Bur-Crest Cash Peaches-Red -Sarah Burken, Galesville, WI
5th Pfaffs-WO Watch Out Lucroy, Kenneth Pfaff & Wide Open Holsteins, Alma Center, WI

Winter Yearling Heifer (5 shown)
1st (1st JR & B&O) Pfaffsway Sanchez Brynn -Larissa & Olivia Pfaff,Alma Center, WI
2nd Kingsmill Damion Akina -Premium-Star, Melrose, WI
3rd Wubbenhorst Alexander Bing - Greg Wubbenhorst, Westby, WI
4th Miss Million Ways to Go -Rob & Gail Klinkner, Viroqua, WI
5th Lucas-J Pronto Jayla, Arlisa Landis, Viroqua

Fall Yearling Heifer (5 shown)
1st (1st JR) Ms Jasper Sarah-ET -Brynn Kasten, Larissa & Olivia Pfaff, Alma Center, WI
2nd (1st B&O) Pfaffs-WO Titanic Longoria -Kenneth J. Pfaff & Wide Open Holsteins, Alma Center, WI
3rd Rabur Paddy Pasadena -Thomas & Katherine Larson, Viroqua, WI
4th Law-Kota Talent Glitter -Richard Sullivan, Hillsboro, WI
5th Dittrich Sanchez Mezmori -Korlen Dittrich, Alma, WI

Junior Champion of the Jr Show
Pfaffsway Sanchez Brynn -Larissa & Olivia Pfaff, Alma Center, WI

Reserve Junior Champion of Jr Show
AR-Line Carson Elvira-Red -Ranae Holthaus,Bangor, WI

Junior Champion of the Open Show
Pfaffsway Sanchez Brynn -Larissa & Olivia Pfaff, Alma Center, WI

Reserve Junior Champion of the Open Show
Dymentholm Lexis Luxury -Gameday Holstein, Alma Center, WI

Junior Best Three Females (3 shown)
1st Petershiem
2nd Pine Knoll Farms
3rd Dittrich Farms

Junior Two-Year-Old (7 shown)
1st (Best Udder) Gibbs Atwood Lexis -First Glance Holsteins, Melrose, WI
2nd (1st B&O) First Glance A Replica-ET -First Glance Holsteins, Melrose, WI
3rd Dream-Prairie Bethel-ET -Cary & Joy Moser, Westby, WI
4th (1st JR) Thimble-Peak Monument Anna -Megan Nelson, Ettrick, WI
5th Dream-Prairie RR Renae-ET -Arlisa Landis & Bryce Primmer, Viroqua, WI
6th Welsh-Edge Frtnr Aeropostal -Heather Metzler,Viroqua, WI Alma, WI

Senior Two-Year-Old (11 shown)
1st (Best Udder and B&O) Hy-Gro Plaid Shelly -Cole Hoyer, West Salem, WI
2nd Smith-Crest-TW Sh Virgie-ET -Beth Nelson, Blair, WI
3rd Dream-Prairie PS Cheetah-TW -Cary & Joy Moser, Westby, WI
4th FirstGlance Chickabiddy -Firstglance Holsteins, Melrose, WI
5th Bobesha SS Apache -Thomasina & Tiara Brothen, Viroqua, WI
6th FirstGlance Sho Attitude-ET -First Glance Holsteins, Melrose, WI
7th ( 1st JR) : Rabur Laurin Lioness-ET -Thomas & Katherine Larson, Viroqua, WI
8th Glenmar-Dale WPV Malaysia -Thomasina & Tiara Brothen, Viroqua, WI
9th (2nd JR) Dittrich Jeeves Bleeves -Jordon, Korlen & Barbara Dittrich, Alma, WI
10th Sul-Valley Shottle Flicka - Richard Sullivan, Hillsboro, WI

Junior Three-Year-Old (4 shown)
1st (1st JR, Best Udder and B&O) AR-Line Roy Sweetness -Reed Holthaus, Bangor, WI
2nd ( 2nd JR) Pfaffsway Dillyn Ritz -Larissa Pfaff, Alma Center, WI
3rd F-Pine-Knoll Dundee Onyx -Robert & Shelly Hart,Galesville, WI
4th Ray-Bett Laramee Sammi -Beth Nelson, Blair, WI

Senior Three-Year-Old (16 shown)
1st (1st JR, Best Udder and B&O) Pfaffsway Aspen Breeze -Larissa Pfaff, Alma Center, WI
2nd (2nd JR) AR-Line Goldwyn Deborah -Reed Holthaus, Bangor, WI
3rd FirstGlance Pronto Royal-ET -Alan Dykshorn/Robert & Shelly Hart, Galesville, WI
4th FirstGlance Jasper Adore-ET -First Glance Holsteins, Melrose, WI
5th Shebs Goldwyn Holly -Premium-Star, Melrose, WI
6th Welsh-Edge Louis Garnet-Red -Ralph Petersheim, Viroqua, WI
7th Hy-Gro Dundee Ceana-ET -Cole Hoyer, West Salem, WI
8th Wide-Open Dundee Button-ET -Wide-Open Holsteins, Alma Center, WI
9th Luck-E Dundee Blizzard-ET -Trent & Travis Schaefer, Norwalk, WI
10th Welsh-Edge Damion Kitten-Heidi, David & Hope Petersheim,Viroqua, WI

Intermediate Champion - Open Show
Pfaffsway Aspen Breeze -Larissa Pfaff, Alma Center, WI

Reserve Intermediate Champion - Open Show
AR-Line Goldwyn Deborah -Reed Holthaus, Bangor, WI

Four-Year-Old (7 shown)
1st (Best Udder and B&O) Miss Damion Rivalry-ET -Wide-Open Holsteins,Alma Center, WI
2nd Calbrett Pronto Lovely -First Glance and Dan Hovden, Melrose, WI
3rd (1st JR) Lar-Lan Talent Jayne -Thomas & Katherine Larson, Viroqua, WI
4th Holmacres Bolton Sprout -Matthew Sullivan, Hillsboro, WI
5th Wells-Holm Shot Vivacis-ET-Ranae Holthaus, Bangor, WI
6th Wicks Dundee Sofia -Neal Burken, Galesville, WI
7th Crest-View-Acres Sahara-ET-Steven G. Holte, Westby, WI

Five-Year-Old (4 shown)
1st (1st JR) Lookout Dundee Loggan-ET -Trent & Travis Schaefer & Patrick Johnson, Norwalk, WI
2nd (Best Udder and B&O) Dream-Prairie Bolt Ross-ET-Cary & Joy Moser, Westby, WI
3rd (2nd JR) Butlerview DM Bernardini-ET- Trent & Travis Schaefer,Norwalk, WI
4th Welsh-Edge Norman Harmony-ET -Ralph Petersheim,Viroqua, WI

Six-Year-Old & Older (5 shown)
1st (Best Udder) Cowtown Durham Legacy-ET -Premium-Star, Melrose, WI
2nd (1st JR) Duchess Talent Admire-ET -Heidi, David & Hope Petersheim, Viroqua, WI
3rd (2nd JR) Ban-View Hi-Metro Nicki-ET -Trent & Travis Schaefer, Norwalk, WI
4th Willows-Edge Roy Liturgy -Trent & Travis Schaefer, Norwalk, WI
5th DL-Lyonsview Champ Africa -Thomasina Brothen,Viroqua, WI

125,000 lb. Cow (2 shown)
1st (Best Udder) Brookview-E Looking Good-ET -Premium Star, Melrose, WI
2nd (1st JR) Willows-Edge Outside Tinsel -Tyler Schaefer, Norwalk, WI

Senior Champion & Grand Champion of the Junior Show
Pfaffsway Aspen Breeze -Larissa Pfaff, Alma Center, WI

Reserve Senior Champion of the Junior Show
AR-Line Goldwyn Deborah -Reed Holthaus, Bangor, WI

Reserve Grand Champion of the Junior Show
AR-Line Goldwyn Deborah -Reed Holthaus, Bangor, WI

Senior Champion & Grand Champion of the Open Show
Miss Damion Rivalry-ET -Wide-Open Holsteins, Alma Center, WI

Reserve Senior of the Open Show
Calbrett Pronto Lovely -First Glance and Dan Hovden, Melrose, WI

Reserve Grand champion of the Open Show
Pfaffsway Aspen Breeze -Larissa Pfaff, Alma Center, WI

Best Udder of the Show
Miss Damion Rivalry-ET -Wide-Open Holsteins, Alma Center, WI

Champion Bred & Owned of the Show
Miss Damion Rivalry-ET -Wide-Open Holsteins, Alma Center, WI

Best Three Females (2 shown)
1st Welsh-Edge Holsteins
2nd Pine Knoll Farms

Produce of Dam (2 shown)
1st Lar-Lan Holsteins
2nd Welsh-Edge Holsteons

Premier Breeder and Premier Exhibitor:
First Glance Holsteins