Wisconsin Holstein Association Wisconsin Holstein

district Show results

 

2016 District 1 Results

Pierce County Fairgrounds • Ellsworth, WI
Judge: Ryan Krohlow
120 total shown (73 heifers and 47 cows) 

Spring Calf (10 & Under) (9 shown)
1. B&O Della-Sheen Armani Gidget - Eric Bechel, Elmwood
2. Mayerlane Fire Ball-ET - Donald & Elizabeth Mayer, Bloomer
3. Willows-Edge Rainy Future - Christopher Van Dyk, New Richmond
4. Triple-HH Avl Fantastic-Red - Shyanne Hammann, Barron
5. Marshland Defiant Barefoot - Marshland Farms, Inc, Cushing
6. Marshland Merid Beetlebug - Marshland Farms, Inc, Cushing
7. Dunn-Brook Integr Afterwards - Squires Farm, Menomonie
8. West-Croix Brewer Gem - Christopher Van Dyk, New Richmond
9. 1JR Willows-Edge Rainy Velvet - Jacoby Mielke & Arianna Pederson, Dresser

Spring Calf (8 shown)
1. B&O,1JR Triple-HH Doorman Breathless - Summer Hammann, Barron
2. Della-Sheen Armani Gidget - Eric Bechel, Elmwood
3. Mayerlane Fire Ball-ET - Donald & Elizabeth Mayer, Bloomer
4. Willows-Edge Abs Message-ET - Bonnie Van Dyk, New Richmond
5. 2JR, JRB&O Frisle-Vue Lucifer Indigo - Allissa, Justyne, & Regina Frisle, Prairie Farm
6. 3JR DJLPurepride Brady Pepsi-ET - Zachary Evenson, Menomonie
7. Hagerhill Ducati-Ruby-Red - Jeremy & Dulcie Anderson, Ellsworth
8. Frisle-Vue Arch Imperial-ET - Allissa, Justyne & Regina Frisle, Prairie Farm

Winter Heifer Calf (18 shown)
1. B&O Crisdhome Damion Crunk - Jake Kruschke, New Richmond
2. 1JR Willows-Edge BW Pipes-Red - Rhett, Shanelle, Wyatt & Garrett Borth, Ellsworth
3. Della-Sheen Jacoby Goldie - Eric Bechel, Elmwood
4. DJLPurepride Bmr Phoenix-ET - Pure Pride Show Cattle, Menomonie
5. Blondin Incredibull Lucy-Red - Cross-Town Dairy, Ellsworth
6. Frisle-Vue Durham Ideal-ET - Alissa Frisle, Prairie Farm
7. Marshland Merrick Ditzy - Marshland Farms, Inc, Cushing
8. West-Croix Terrassons Mist - Christopher Van Dyk, New Richmond
9. Frisle-Vue G Dreams Trikie - Allissa Frisle, Prairie Farm
10. DJLPurepride B Pretylady-ET - Pure Pride Show Cattle, Menomonie
2JR (11th overall) DJLPurepride Beemr Pepsi-ET - Krista & Ben Styer, Menomonie

Fall Heifer Calf (12 shown)
1. B&O Castleholm Avalanche Forred - Castleberg Bros., Mondovi
2. Marshland Airlift Hypocrite - Marshland Farms, Inc., Cushing
3. Southbar Advantage Envy-ET - Paul Knutson, Ridgeland
4. Our-Favorite Resonate-ET - Todd & Mary Stanek, Fall Creek
5. West-Croix Goldchip Evy - Christopher Van Dyk, New Richmond
6. 1JR DJLPurepride Arch Panama-ET - Allissa, Justyne & Regina Frisle, Prairie Farm
7. 2JR, JRB&O Mayerlane Copy Cat-ET - Hannah & Frederick Ullom, Bloomer
8. 3JR Indianhead Arabella - Allissa, Justyne & Regina Frisle, Prairie Farm
9. Nova Beemer Latasha - Nova Registered Holsteins, New Richmond
10. Della-Sheen D Gizmo-Red-ET - Eric Bechel, Elmwood

Summer Yearling Heifer (9 shown)
1. B&O Willows-Edge Rainmaker-Red - Bonnie Van Dyk, New Richmond
2. 1JR, JRB&O MS Frislevue Snch Mini-Ipod - Allissa Frisle & Makenna Lentz, Prairie Farm
3. Mayerlane Malibu - Donald & Elizabeth Mayer, Bloomer
4. 2JR Macland Atwood CL Star - Brynn Zwiefelhofer, Bloomer
5. 3JR Willows-Edge Sid Fanny - Tyler & Katie Crosby, Shell Lake
6. Della-Sheen Denote 113-Red - Eric Bechel, Elmwood
7. 4JR Mayerlane Tiger Lili-Red-ET - Hannah & Frederick Ullom, Bloomer
8. H-C-H Sanchez Feisty 2519 - Hans Johnson, Star Prairie
9. 5JR RBCC-Xtreme V Build Ebony - Rhett & Shanelle Borth, Ellsworth

Spring Yearling Heifer (4 shown)
1. 1JR Rob-Cri Wndbrook Shazaam-ET - Brooke Hammann, Barron
2. 2JR, B&O Triple-HH Heztry Ella - Summer Hammann, Barron
3. 3JR Lindale Brokaw Portia - Frederick Ullom, Bloomer
4. Willows-Edge G Chip Marin - Bonnie Van Dyk, New Richmond

Winter Yearling Heifer (7 shown)
1. Rob-Cri Corvette Shanuk-ET - Todd & Cade Stanek, Fall Creek
2. 1JR, JRB&O, B&O Frisle-Vue Brokaw Econo - Allissa, Justyne & Regina Frisle
3. Della-Sheen Denot 83-Red-ET - Eric Bechel, Elmwood
4. 2JR Frisle-Vue Windbrk Ebony-ET - Allissa, Justyne & Regina Frisle
5. 3JR Triple-HH Bumble-Bee-Red-ET - Brooke & Summer Hammann, Barron
6. Ke-Holtz-L Sanchez Dutchess - Laura Holtzinger, River Falls
7. Hagerhill Duc Rev-Me-Up-Red - Jeremy & Dulcie Anderson, Ellsworth

Fall Yearling Heifer (6 shown)
1. B&O West-Croix Formost Hattie - Christopher Van Dyk, New Richmond
2. Jet-Vue Armani Amber - Eric Bechel & Tanner & John Schmaling, Elmwood
3. Oakfield Lotus Lilac-ET - Matt Lineman & Robert Hart, River Falls
4. Oakfield Def Selena-Red-ET - Matt Linehan & Tim Borgardt, River Falls
5. Linehan Drin Fahrenheit-Red - Matthew Linehan, River Falls
6. Cook Armani This Kiss-Red - Heather Cook, Barron

Junior Champion of the Jr Show - Rob-Cri Wndbrook Shazaam-ET - Brooke Hammann, Barron
Reserve Junior Champion of Jr Show - Willows-Edge BW Pipes-Red - Rhett, Shanelle, Wyatt & Garrett Borth, Ellsworth
Junior Champion of the Open Show - Rob-Cri Wndbrook Shazaam-ET - Brooke Hammann, Barron
Reserve Junior Champion of the Open Show - Crisdhome Damion Crunk - Jake Kruschke, New Richmond

Junior Best Three Females (3 shown)
1. Willows-Edge Holsteins, New Richmond
3. Eric Bechel, Elmwood
4. Frisle-Vue Holsteins, Prairie Farm

Junior Two-Year-Old (4 shown)
1. B&O, BU West-Croix Niaz Blackrose - Christopher Van Dyk, New Richmond
2. Crisdhome Dempsey Nutmeg - Crisdhome Farm, Inc, New Richmond
3. 1JR Tree-Hayven Gia-Red - Tyler Crosby & Amber Anderson, Shell Lake
4. Willows-Edge GD Laugh - Hendrik Van Dyk, New Richmond

Senior Two-Year-Old (3 shown)
1. B&O Crisdhome-LL Windbrook Ashley - Jake Kruschke & Luke Lensmire, New Richmond
2. BU Ms D Angel Denisha-ET - Bonnie Van Dyk, New Richmond
3. Crisdhome Atw Doctorcherry - Crisdhome Farm, Inc, New Richmond

Junior Three-Year-Old (5 shown)
1. BU Lindale Armani Medora - Dustin Tiffany, Spring Valley
2. B&O Willows-Edge Atwood Faith-ET - Hendrik Van Dyk, New Richmond
3. 1JR, JRB&O RBCC-Xtreme V Sid Evil - Rhett & Shanelle Borth, Ellsworth
4. Lyn-Vale Brokaw Amber - Christopher Van Dyk, New Richmond
5. Jim-Dandi Fever Epic-ET - James Hauschildt, Ellsworth

Senior Three-Year-Old (8 shown)
1. BU, B&O Crisdhome Gchip Troubadour - Crisdhome Farm, Inc, New Richmond
2. Crisdhome Atwood Hipster - Crisdhome Farm, Inc, New Richmond
3. 1JR Emerald-Acr-Vr Felisity-ET - Brooke Hammann, Barron
4. Willows-Edge Ab Martini - Jason Raymond, New Richmond
5. Luck-E Atwood Kipper - Cross-Town Dairy, Ellsworth
6. Willows-Edge Attic Meghan - Claire Van Dyk, New Richmond
7. Jon-De 6321 - Jon-De Farms, Inc, Baldwin
8. Lingle Atwood Fire-ET - Christopher Van Dyk & Nathan Goldenberg, New Richmond

Intermediate Champion - Jr Show: Emerald-Acr-Vr Felisity-ET - Brooke Hammann, Barron
Reserve Intermediate Champion - Jr Show: RBCC-Xtreme V Sid Evil - Rhett & Shanelle Borth, Ellsworth

Intermediate Champion - Open Show: Crisdhome Gchip Troubadour - Crisdhome Farm, Inc, New Richmond
Reserve Intermediate Champion - Open Show: Lindale Armani Medora - Dustin Tiffany, Spring Valley

Four-Year-Old (14 shown)
1. BU Milksource Redbrst Alma-Red - Hannah & Frederick Ullom, Bloomer
2. Routina Zelgadis Paige - Bonnie Van Dyk, New Richmond
3. Willows-Edge Atwood Frasia - Christopher Van Dyk, New Richmond
4. B&O Crisdhome Atwood Daylight - Crisdhome Farm, Inc., New Richmond
5. Harvue Braxton Fallon-ET - Cross-Town Dairy, Ellsworth
6. Kawartha Atwood Jayda - Benjamin Powers, Menomonie
7. 1JR, JRB&O - Frisle-Vue Goldsun Ipod-ET - Allissa Frisle & Makenna Lentz, Prairie Farm
8. 2JR Sicy Alicia Sid - Dodge Sampair, Elmwood
9. 3JR Indianhead GM Afton-ET - Frederick Ullom, Bloomer
10. Nova-TMJ Bradnick Evade - Nova & Friends Syndicate, New Richmond

Five-Year-Old (6 shown)
1. BU Indianhead GM Windy-ET - Jake Kruschke, New Richmond
2. 1JR, JRB&O, B&O Frisle-Vue Laut Bootyshaker - Allissa Frisle, Prairie Farm
3. Nova Braxton Phantom - Nova Registered Holsteins, Baldwin
4. Crisdhome Atwood Candycane - Jake Kruschke, New Richmond
5. 2JR Rosedale Perfect In-Red-ET - Ellis Frank, New Richmond
6. 3JR Mayerlane Bailee - Bryce Tiffany, Elmwood 

Six-Year-Old & Older (6 shown)
1. BU Miss Beautys Bombshell-ET - Bombshell Syndicate, Baldwin
2. B&O Crisdhome Damion Gremlin - Crisdhome Farm, Inc., New Richmond
3. Boulnuance Bolton Elly Black - Christopher Van Dyk, New Richmond
4. Miller-FF Windbrook Ezra-ET - Nova Registered Holsteins, New Richmond
5. 1JR Dunn-Brook Dubie Abby 2708 - Hannah & Frederick Ullom, Bloomer
6. Nova Atwood Novel - Nova Registered Holsteins, New Richmond

150,000 lb. Cow (1 shown)
1. BU Hass-Acres Adv Rissa-Red-ET - Jake Kruschke, New Richmond

Bred & Owned of the Junior Show - Frisle-Vue Laut Bootyshaker - Allissa Frisle, Prairie Farm

Senior & Grand Champion of the Junior Show - Frisle-Vue Laut Bootyshaker - Allissa Frisle, Prairie Farm
Reserve Senior & Reserve Grand Champion of the Junior Show - Frisle-Vue Goldsun Ipod-ET - Allissa Frisle & Makenna Lentz, Prairie Farm

Senior Champion of the Open Show - Indianhead GM Windy-ET - Jake Kruschke, New Richmond
Reserve Senior Champion of the Open Show - Miss Beautys Bombshell-ET - Bombshell Syndicate, Baldwin

Grand Champion of the Open Show - Indianhead GM Windy-ET - Jake Kruschke, New Richmond
Reserve Grand Champion of the Open Show - Miss Beautys Bombshell-ET - Bombshell Syndicate, Baldwin

Best Udder of the Show - Miss Beautys Bombshell-ET - Bombshell Syndicate, Baldwin

Champion Bred & Owned of the Show - Crisdhome Gchip Troubadour - Crisdhome Farm, Inc, New Richmond

Best Three Females ( shown)
1. Crisdhome Farm, New Richmond

Dam & Offspring ( shown)
1. Frisle-Vue, Prairie Farm
2. Jeremy & Dulcie Anderson, Ellsworth

Produce of Dam ( shown)
1. Produce of Indianhead Gold Mae-ET
2. Produce of Kinyon Jasper Ivory

Premier Breeder and Premier Exhibitor: Crisdhome Farm, New Richmond