Wisconsin Holstein Association Wisconsin Holstein

District show results

 

2016 District Show Results

Washington County Fairgrounds • Jackson, WI
Judge: Brandon Ferry
head shown (98 heifers and 18 cows)

Spring Calf (10 & Under) (6 shown)

1, BO Paulsoncrest Brad Emilee-ET Zachary Paulson Columbus
2 Milksource Ab Target-Red-ET Grady & Lane Wendorf Ixonia
3 Ledge-Way Defiant Gloriana Rebekah & Miles Schraufnagel Brownsville
4, 1st Jr Crescentmead Dukn Donut-Red Grady & Lane Wendorf Ixonia
5, 2nd Jr Brand-New Link Of Hope 35 Colton, Ashley, Justin & Katie Brandel Lake Mills
6 Nehls-Valley Ruby-Red-TW Shawn Nehls Hartford

Spring Calf (10 shown)

1, BO Ms Smith-Crest Drmn Lennox Matt & Travis Smith Watertown
2 Wildweed Beemer Ashlyn Mara Budde Beaver Dam
3 Budjon-JK Atwd Excalibur-ET Budjon Farms & Joel Kietzman Lomira
4 Bruns-dale Sanchez Carly Mary Feucht Brownsville
5 Paulsoncrest Brad Emilee-ET Zachary Paulson Columbus
6, 1st Jr Oakfield Dback Dreamy Colin Uecker Watertown
7, 2nd Jr Milksource Ab Target-Red-ET Grady & Lane Wendorf Ixonia
8 Nehls-Valley Ribbon-Red-TW Shawn Nehls Hartford
9 Straussdale My Rapunzel 38 C, E & E Strauss & C & A Brandel Lake Mills
10 Budjon Atwood Alanah-ET Budjon Farms Lomira

Winter Heifer Calf (23 shown)

1 Budjon-Vail Drmn Ashley-ET Caitlyn Abbott Lomira
2, 1st Jr GBM Brazzle Jackie Dawson Nickels Watertown
3, BO Kat-An Absolute Medusa-Red Angela Boesche Fox Lake
4, 2nd Jr Gildale A-Jack Truffle-Red Nicole K. Wright Johnson Creek
5 Straussdale Im Adorable-ET C, E & E Strauss & C & A Brandel Lake Mills
6 Budjon-Vail Hp At Senshi-ET Peter & Lyn Vail & Budjon Farms Lomira
7 Sellcrest Lady In-Red-ET Dawson & Kylie Nickels Watertown
8 Wildweed Dempsey Kandy Kane Samantha Pitterle Beaver Dam
9 Budjon-Vail Hp At Amulet-ET Peter & Lyn Vail & Budjon Farms Lomira
10 Kingsway Archrival A Phoebe-ET Stephany, Al & Mary White Fox Lake

 

Fall Heifer Calf (22 shown)

1 Md-Maple-Lawn Sicily-Red-ET Peter & Lyn Vail & Budjon Farms Lomira
2 Jacobs Doorman Izia Peter & Lyn Vail & Budjon Farms Lomira
3, BO Lizettes Absolute London-ET Peter & Lyn Vail & Budjon Farms Lomira
4, 1st Jr Budjon-Vail-Phoenix Alice Zachary, Jordan & Brianna Lemke Chilton
5 Wildweed Dempsey Kimber James L. & Frank Behling Fox Lake
6 Budjon-Stj Jenfr Aniston-ET Bartcrest Lomira
7, 2nd Jr Crave Durbin Carol 9467 Colton J. Brandel Lake Mills
8 Wi Fischerdale Gldrms Naomi Kim Reinders Jackson
9 Car-Ken Hestry LuLu-Red Carley Krull & Kendall Maxwell Lake Mills
10 Wildweed L Mimosa-Red-TW Samantha & Sawyer Pitterle Beaver Dam

 

Summer Yearling Heifer (19 shown)

1, 1st Jr Budjon-Jk Atwood Excite Ben Buske & Paul Grulke Brownsville
2, 2nd Jr, BO Miss LDF Day-Dreamer Dawson & Kylie Nickels Watertown
3 Crave Beemer Azalea 9308 Roseanne L Crave Waterloo
4 Ocd Gc Rachel Mcadams-ET Jessica J. Telfer Fort Atkinson
5 Flower-Brook Sid Jubilie Matt & Travis Smith & Shawn & Seth Nehls Watertown
6 Budjon-Vail Gldchip Elenore Ben Buske Brownsville
7 Ms Hodglynn Brkw Bonus Majestic View, Connery & Shore Sun Prairie
8 Budjon-Vail Atwood Selma-ET Zachary, Jordan & Brianna Lemke Chilton
9 Crave Gc Graelin 9271 Roseanne L Crave Waterloo
10 Sellcrest Sheza Bad Apple Andrew Sell Watertown

 

Spring Yearling Heifer (8 shown)

1, 1st Jr, BO Crave Atwood Anna 9121-ET Roseanne L Crave Waterloo
2, 2nd Jr Milgene Just Be Cuz-Red-ET Ben Buske Brownsville
3 Wilstar Armani Delicate Matt,Elizabeth,Cathryn & Chris Gunst Hartford
4 Deslacs Absolute Alkina-Red-ET Peter & Lyn Vail & Budjon Farms Lomira
5 Vons-Zast Armani Agatha-Red Roland Von Haden Tomah
6 Excellent GC Risk It All Ben Buske Brownsville
7, JrBO Paulsoncrest Shot Domino Fayth Paulson Columbus
8 BHHD Aftershock Limitless Ronald J. Melius Slinger

 

Winter Yearling Heifer (8 shown)

1, 1st Jr Butlerview Doorman Ricky-ET Ben Buske Brownsville
2, 2nd Jr Camerons Atwd Carolyn-ETS Zachary, Jordan & Brianna Lemke Chilton
3, BO Crave Atwood April 9010-ET Crave Brothers Farm LLC Waterloo
4 Rosedale Atwood Honey Carley Krull Lake Mills
5 Paulsoncrest Absolt Grenade Fayth Paulson Columbus
6 Paulsoncrest Aftrshk Frenzy Paulsoncrest Columbus
7 Farmdale Avalongert Mya & William Digangi Jackson
8 JJB Atwood Look At Me Now Ben Buske Brownsville

 

Fall Yearling Heifer (3 shown)

1 Greenlark Lucille Atwood Peter & Lyn Vail & Budjon Farms Lomira
2, 1st Jr, BO Paulsoncrest Defiant Jersey Emma M. Paulson Columbus
3, 2nd Jr Crave Attic Gabrielle 8756 Roseanne L Crave Waterloo

 

Junior Champion of the Jr Show

Butlerview Doorman Ricky-ET Ben Buske Brownsville

 

Reserve Junior Champion of Jr Show

GBM Brazzle Jackie Dawson & Kylie Nickels Watertown

 

Junior Champion of the Open Show

Budjon-Vail Drmn Ashley-ET Caitlyn Abbott Lomira

 

Reserve Junior Champion of the Open Show

Greenlark Lucille Atwood Peter & Lyn Vail & Budjon Farms Lomira

 

Junior Best Three Females (4 shown)
1) Crave Farms, Waterloo
2) Wildweed Holsteins, Fox Lake
3) Paulsoncrest, Columbus
4) Straussdale LLC, Lake Mills

 

Junior Two-Year-Old (4 shown)

1, BU, BO Ledge-Way Brick Lottery Rebekah & Miles Schraufnagel Brownsville
2 Wildweed Bradnick Touche James L. Behling Fox Lake
3, 1JR Crescentmead Win Rachel-ET Erin, Emily & Carly Strauss Lake Mills
4 R-M Chelios Angeline Ronald J. Melius Slinger

 

Senior Two-Year-Old (6 shown)

1, BU, BO Wildweed Sanchez Mistletoe Jim Behling Fox Lake
2, 1st Jr Milgene Big Red Jezolantern Courtney Ewert Hustisford
3, 2nd Jr Kamps-Hollow Acapela-Red-ET Grady & Lane Wendorf Ixonia
4 Milgene Atwood Dirty Dancin Hildebrandt Family Farm LLC Hustisford
5 Milksource Gldwn Glitter-ET Rebekah & Miles Schraufnagel Brownsville
6 Farmdale Atwood Luck-ET Michael Schoessow Mequon

 

Junior Three-Year-Old (1 shown)

1, BU, BO Farmdale Atwood Dazzling Michael Schoessow Mequon

 

Senior Three-Year-Old (3 shown)

1, BU Woodcrest Atwood Rubber-ET Mason Dairy Farm LLC Kingfisher, OK
2 Our-Destiny Atwood Rayna-ET Dean Schoessow Mequon
3, 1st Jr, BO Crave Reg Genevieve 7486-ET Roseanne L Crave Waterloo

 

Intermediate Champion of Open Show

Woodcrest Atwood Rubber-ET Mason Dairy Farm LLC Kingfisher, OK

 

Reserve Intermediate Champion of Open Show

Farmdale Atwood Dazzling Michael Schoessow Mequon

 

Four-Year-Old (1 shown)

1, BU, BO Farmdale Atwood Cherry Dean Schoessow Mequon

 

Five-Year-Old (1 shown)

1, BU Eastriver Gold Shimmer Majestic View, Crailoo Dairy & M&T Smith Watertown

 

Six-Year-Old & Older (1 shown)

1, BU, 1st Jr Smith-Crest-TW Sh Virgie-ET Paul Grulke Mayville

 

150,000# Cow Class (1 shown)

1, BU, BO Farmdale Durham Libby Dean Schoessow Mequon

 

Senior Champion & Grand Champion of the Junior Show

1 Smith-Crest-Tw Sh Virgie-ET Paul Grulke Mayville

 

Reserve Sr. Champion & Reserve Grand Champion of the Junior Show

Milgene Big Red Jezolantern Courtney Ewert Hustisford

 

Senior Champion of the Open Show

Eastriver Gold Shimmer Majestic View, Crailoo Dairy & M&T Smith Watertown

 

Reserve Senior Champion of the Open Show

Smith-Crest-TW SH Virgie-ET Paul Grulke Mayville

 

Grand Champion of the Open Show

Woodcrest Atwood Rubber-ET Mason Dairy Farm LLC Kingfisher, OK

 

Reserve Grand Champion of the Open Show

Eastriver Gold Shimmer Majestic View, Crailoo Dairy & M&T Smith Watertown

 

Best Udder of the Show

Eastriver Gold Shimmer Majestic View, Crailoo Dairy & M&T Smith Watertown

 

Champion Bred & Owned of the Show

Farmdale Atwood Dazzling Michael Schoessow Mequon

 

Dam & Offspring (1 shown)
1) Straussdale Holsteins, Lake Mills

Premier Breeder and Premier Exhibitor:
Farmdale, Dean & Michael Schoessow, Mequon