Wisconsin Holstein Association Wisconsin Holstein

district Show results

 

2016 District 6 Results

Alliant Energy Grounds • Madison, WI
Judge:
217 head shown (159 heifers and 58 cows)

Spring Calf (10 & Under) (16 shown)

1, 1JR, BO, JrBO Floydholm Mc Emoji-ET Lindsey, Ashlyn & Cole Sarbacker Edgerton
2 Reedale Airlift Abreda Roger A. Reed Whitewater
3, 2JR Quad-R Adonis M&M-Red-ET Ryan Smith & Derek Schwartzlow Monticello
4 Jeffrey-Way Tynario Jeffrey A. & Kate Hendrickson Belleville
5 Berryridge Mccutch Alberta Natalie Endres Waunakee
6 Hass-Acres Archrvl Analeigh Aaron & John Hass Evansville
7 Ms Silks Archrival Sassy-ET

Tessa & Stella Schmocker

Whitewater
8 Sunny-Valley C Frisbee-Red Wayne R DeBuhr Sun Prairie
9 Hobby-Hill Destrys Girl Gracin & Chesney Speich Orfordville
10 Swaindale Redemption-ET Daniel Swain Deerfield

Spring Calf (14 shown)

1, 1JR, BO, JrBO Floydholm Mc Emoji-ET Lindsey, Ashlyn & Cole Sarbacker Edgerton
2 Heritage-E Renos Ribbon-ET Madison & Melanie Sarbacker Whitewater
3 Moss-Oak Cannon Periwinkle Moss-Oak Farm DeForest
4 Reedale Airlift Abreda Roger A. Reed Whitewater
5 Quad-R Doorman Blanco-ET Ryan Smith Belleville
6 Sonnenbrook Gc Lashblast Ryan K & Kayla R Sonnenburg Belleville
7 Bec-Wel Uno Margarette Rebecca Wellnitz Brodhead
8, 2JR Jenny-Lou Kingboy Boo Allie, Lauren & Brayden Breunig Sauk City
9 Ziems Golden Dreams Emelia Ziems Farms Elkhorn
10 Ziems Brady Estella-ET Ziems Farms & Tim & Leah Ziemba Elkhorn

Winter Heifer Calf (26 shown)

1 Budjon-Vail Drm Amethyst-ET Dan & Mary Ziegler Belleville
2, BO Ocean-View Atwood Zeppelin Ocean View Genetics Deerfield
3, 1JR Budjon-Vail Sid Sydney-ET Allison, Lauren & Brayden Breunig Sauk City
4, 2JR Hillpine Brokaw Jessa Abigail & Lillian Nelson Union Grove
5 Winterfield Damion Ember-ET Elizabeth Sarbacker Verona
6, JrBO Opsal Aftershock Skylar-ET Joshua T & Joseph T Opsal Blue Mounds
7 Cnc Brewers Corvette Clayton & Cole Mahlkuch Juda
8 Berryridge Doorman Aspen-ET Sarah L. Endres Waunakee
9 Heritage-E Daybreak-ET Kimberly Keller Mt. Horeb
10 Heritage-E Renos Reward-ET Joseph Troy Opsal Blue Mounds

Fall Heifer Calf (39 shown)

1, 1JR, BO, JrBO Jenny-Lou Doorman Eau My Allison Breunig Sauk City
2 Berryridge Doorman Edna Elizabeth,Nicole,Zach,Eliza & Ava Endres Waunakee
3 Rock-N-Hill A L Dolly David J. Mccullough Juda
4 Ocean-View Atwood Adabella Mena Schmitt Sun Prairie
5, 3JR Jeffrey-Way Chel Tullios-ET Emma Kate Hendrickson Belleville
6 WI Fischerdale Gchip Empire Elizabeth Sarbacker Verona
7 Berryridge Night Train-ET Eliza & Ava Endres Waunakee
8 WI Fischerdale Aftrshck Odd Elizabeth Sarbacker & Henry T Holdorf Verona
9 Ziems Doorman Muddy Paws-ET Timothy J & Leah V Ziemba Elkhorn
10 Golden-Oaks Beemer Chloe N & J Sarbacker, Cranehill Gen & Josh Fairbanks Whitewater

Summer Yearling Heifer (25 shown)

1, BO Team O Kaliber Mallorie Team Holsteins & Ben Wallace Sun Prairie
2, 1JR Powers-Haven Reginald Bree Joseph Troy Opsal Blue Mounds
3 Rock-N-Hill-Ii Luanne Michael & Chris McCullough Juda
4, 2JR Berryridge Mckay Elizabeth & Zachary Endres Waunakee
5 Wi Fischerdale Brkaw Escape Elizabeth Sarbacker Verona
6, JrBO Hobby-Hill Fever Lacy Riley Miller Orfordville
7 Rock-Edge Atwood Della Kristen & Jenna Broege Janesville
8 Mel-Tv-Bp Dundee Daisey-ET Tessa VL & Stella RB Schmocker Whitewater
9 Ourway Atwood Erin-ET Hailey Raymond Brooklyn
10 Inwood-Hill Atwood Blake-ET Amber & Mitchell Dammen Argyle

Spring Yearling Heifer (18 shown)

1, BO Jeffrey-Way Doormn Tamelian Jeffrey A. & Kate Hendrickson Belleville
2 Rock-N-Hill G D Frizzle Michael Lee McCullough Sun Prairie
3 Ocean View Atwd Hell Killy  Ocean View Genetics DeerField
4,1JR, JrBO Floydholm Armani Emmy Lindsey, Ashlyn & Cole Sarbacker Edgerton
5, 2JR Zehrview Ev Crageous Cutie Tessa VL & Stella RB Schmocker Whitewater
6 Glenn-Ann Mccutchen Shelby Glenn-Ann Holsteins Albany
7 Hillpine Brokaw Avril-ET Olivia Spaight Union Grove
8 Lars-Acres G W Atw Lilac-ET Brooke M, Dane J & Luke E Trustem Evansville
9 Sonnenbrook Eqtn Aliyah Ryan K & Adam T Sonnenburg Belleville
10 Zehr-Go-Sho Royales Reign Wyatt & Rosalee Zehr & Tessa & Stella Schmocker Whitewater

Winter Yearling Heifer (9 shown)

1, BO Jeffrey-Way Mc Tilgarden Jeffrey A. & Kate Hendrickson Belleville
2, 1JR Bur-Wall Brokaw Cynic Otis & Malcolm Johnson Evansville
3, 2JR, JrBO WI Fischerdale Atwd Elle-ET Elizabeth Sarbacker Verona
4 Kellercrest Montry Lissa-ET Kimberly Keller Mt.Horeb
5 Hillpine Chelios Batard Lauber Farm Union Grove
6 RHC Brazzle Reagan-ET Kelsey L. Cramer Juda
7 Crave Durbin Desire 9082-ET Crave Brothers Farm LLC Waunakee
8 Tree-Hayven Stnlycp Miracle Ziems Fms, Kevin & Barb & Tim & Leah Ziemba Elkhorn
9 Lars-Acres Chelios Lynda-ET Brooke M, Dane J & Luke E Trustem Evansville

Fall Yearling Heifer (14 shown)

1, 1Jr, BO Hillpine Ds Night Moves Megan R Lauber Union Grove
2, 2JR Quad-R Attic Majesty-ET Ryan Smith Monticello
3 MS Ziems Atwood Harmony-ET

Ziems Farms & Kevin & Barb Ziemba & Tim & Leah Ziemba

Elkhorn
4 Berryridge Corvette Paula Zachary Endres Waunakee
5, 3JR WI Fischerdale After Effort Zach, Nicole, Eliza & Elizabeth Endres Waunakee
6 Ridgedale-Ls Anxious Clayton & Cole Mahlkuch Juda
7 Ziems Atwood Elani-ET Ziems Farms & Tim & Leah Ziemba Elkhorn
8, JrBO Lars-Acres Gwatwd Landi-ET Brooke M, Dane J & Luke E Trustem Evansville
9 Ms Heritage Karmas Kiss Kristen, Jenna & Nicole Broege Janesville
10 Dille-Holm Goldchip Cardiac Paige Dilley Monticello

 

Junior Champion of the Jr Show
Jenny-Lou Doorman Eau My,Allison Breunig, Sauk City

Reserve Junior Champion of the Jr Show
Berryridge Doorman Edna, Elizabeth,Nicole,Zach,Eliza & Ava Endres, Waunakee

Junior Champion of the Open Show
Jenny-Lou Doorman Eau My,Allison Breunig, Sauk City

Reserve Junior Champion of the Open Show
Budjon-Vail Drm Amethyst-ET, Dan & Mary Ziegler, Belleville

 

Junior Best Three Females (3 shown)
1. Jeffrey-Way Holsteins
2. Berryridge
3. Lauber Farms
4. Ocean View Genetics

 

Junior Two-Year-Old (7 shown)

1,BO, BU Ms Oeh-My Atwood Veida-ET Jenna Langer & Joel Kietzman DeForest
2 Ms Ziems Gold Chip Havana Ziems Fms, Kevin & Barb & Tim & Leah Ziemba Elkhorn
3, 1JR BHHD Fever Libz Emma Weisensel & Reagan Schwoerer Waunakee
4 Sunny-Valley Lic Froggy-Red Wayne R. DeBuhr Sun Prairie
5, 2JR, JrBO BHHD G Atwood Masquerade-ET Karlee Ketelboeter Dane
6 Ourway Sanchez Chantilly Ourway Holsteins Brooklyn
7 Ziems Brokaw Saffron Timothy J & Leah V Ziemba Elkhorn

Senior Two-Year-Old (11 shown)

1, BU, BO Heritage-E Debbies Diamond Nicholas A. & Jessica Sarbacker Whitewater
2, 1JR Ryan-Vu Gchip Claudette-ET Joshua T & Joseph T Opsal Blue Mounds
3 Jeffrey-Way Mcctchn Tyleen Jeffrey A. & Kate Hendrickson Belleville
4, 2JR WI Fischerdale Gldchip Espn Elizabeth Sarbacker Verona
5 Jeffrey-Way Chelios Noel Breinne Hendrickson Belleville
6 Quad-R Fever Bermuda-ET Randall R. Smith Monticello
7 Virhada Sid Roxy Karsen Haag Mt.Horeb
8 Merkline Doorman Pallas-ET Kimberly Keller Mt.Horeb
9 Go-Sho Miss Inappropriate Tessa & Stella Schmocker Whitewater
10 Hillpine Brokaw Alexia-ET Megan Lauber Union Grove

 

Futurity (4 shown)
1. Budjon-JK Damion Eklipse-ET, Lindsey Sarabacker, Edgerton
2. Remarc Hi Metro Zberry, Rhonda Bartels, Juda
3. Glenn-Ann Snowden Simba, Glenn-Ann Holsteins, Albany
4. Wildweed Dempsey Doodles, Clayton Mahlkuch, Juda

Junior Three-Year-Old (4 shown)

1, BU, BO Hillpine Hero Faustine Lauber Farm Union Grove
2, 1JR Sacquitne Shot Car Colombia Ryan Smith Monticello
3 Ms Toaster Waffle-Red-ET Wayne R. DeBuhr Sun Prairie
4, 2JR Cleland Absoltly Kiddin-Red Dylan, Colby & Wyatt Steiner Juda

Senior Three-Year-Old (6 shown)

1, BU, 1JR Budjon-Jk Damion Eklipse-ET Lindsey Sarbacker Edgerton
2, BO Remarc Hi Metro Zberry Rhonda L. Bartels Juda
3 Glenn-Ann Snowden Simba Glenn-Ann Holsteins Albany
4 Siemers Opsal Hero Halo Joshua T & Joseph T Opsal Blue Mounds
5, 2JR, JrBO Brickroad Sid Georgia-TW Megan & Zane Breuch Stoughton
6 Wildweed Dempsey Doodles Clayton Mahlkuch Juda

 

Intermediate Champion - Junior Show

Budjon-Jk Damion Eklipse-ET Lindsey Sarbacker Edgerton

 

Reserve Intermediate Champion - Junior Show

Ryan-Vu Gchip Claudette-ET Joshua T & Joseph T Opsal Blue Mounds

 

Intermediate Champion - Open Show

Budjon-Jk Damion Eklipse-ET Lindsey Sarbacker Edgerton

 

Reserve Intermediate Champion - Open Show

Heritage-E Debbies Diamond Nicholas A. & Jessica Sarbacker Whitewater

 

Four-Year-Old (13 shown)

1, BU, BO Ocean View Sterling Silver Ocean View Genetics Deerfield
2 Hillpine Final Cut Chillin Lauber Farm Union Grove
3 Glenn-Ann Gc Scandal-ET Glenn-Ann Holsteins Albany
4, 1JR Hillpine Rainy Alyssa Megan R Lauber Union Grove
5, 2JR Milksource Damion Electra Benjamin Kronberg Milton
6, JrBO Quad-R Goldsun Bevin Ryan Smith Monticello
7 Sunny-Valley D Fortune-Red Wayne R. DeBuhr Sun Prairie
8 Rodash-View Sid Claudia Karlee Ketelboeter Dane
9 A-Roses On Fire Baby-ET Haag Dairy LLC Dane
10 Shorties-Tsb Gold Daybreak

Tessa VL & Stella RB Schmocker & Blake J Mell

Whitewater

Five-Year-Old (10 shown)

1, BU Comestar Goldwyn Locassie-ET Randy G. & Susan A. Langer DeForest
2, 1JR, JrBO Go-Sho Miss Independent-Et Tessa VL & Stella RB Schmocker Whitewater
3 Ocean View Stmat Zandra-ET Ocean View Genetics Deerfield
4, 2JR Golden-Oaks Ashock Rebel-ET Kelsey L. Cramer Juda
5 Jeffrey-Way Tashanta Jeffrey A. & Kate Hendrickson Belleville
6 Dun-Did Sanchez Arabella  Ocean View Genetics Deerfield
7 Ms Ariels Observer Arby-ET Rayme Mackinson Shullsburg
8 Meadowcreek-H Pricilla Jeffrey, Kate & Brooks Hendrickson Belleville
9 Glenn-Ann Fever Sonoma-TW Glenn-Ann Holsteins Albany
10 Luck-E Relic of Ourway Ourway Holsteins  Brooklyn

Six-Year-Old & Older ( shown)

1, BU, BO Ocean View Damion Sassy Ocean View Genetics Deerfield 
2 Ziems-LKH Damion Muddy-ET Timothy J & Leah V Ziemba Elkhorn
3, 1JR Stanhope Laureen Sanchez-ET Ryan Smith Monticello
4, 2JR Biljean Bolivia Lyndi-ET Brooke M, Dane J & Luke E Trustem Evansville
5 Ziems Big Time Lucy Goosey Timothy J & Leah V Ziemba Elkhorn

150,000 lb. Cow (2 shown)

1, BU, BO Glenn-Ann Golden Jasper Glenn-Ann Holsteins Albany
2 Ocean View Damion Zandra Ocean View Genetics Deerfield 

Champion Bred & Owned of the Junior Show

Quad-R Goldsun Bevin, Ryan Smith, Monticello

 

Senior Champion of the Junior Show
Go-Sho Miss Independent-ET, Tessa VL & Stella RB Schmocker, Whitewater

Reserve Senior Champion of the Junior Show
Golden-Oaks Ashock Rebel-ET, Kelsey L. Cramer, Juda

Grand Champion of the Junior Show
Budjon-Jk Damion Eklipse-ET, Lindsey Sarabacker, Edgerton

Reserve Grand Champion of the Junior Show
Go-Sho Miss Independent-ET, Tessa VL & Stella RB Schmocker, Whitewater

 

Senior Champion of the Open Show
Ocean View Sterling Silver, Ocean View Genetics, Deerfield

Reserve Senior Champion of the Open Show
Ocean View Damion Sassy, Ocean View Genetics, Deerfield

Grand Champion of the Open Show
Ocean View Sterling Silver, Ocean View Genetics, Deerfield

Reserve Grand Champion of the Open Show
Budjon-Jk Damion Eklipse-ET, Lindsey Sarabacker, Edgerton

 

Best Udder of the Show & Champion Bred & Owned of the Show
Ocean View Sterling Silver, Ocean View Genetics, Deerfield

 

Best Three Females (2 shown)
1. Ocean View Genetics
2. Glenn-Ann Holsteins

Produce of Dam (5 shown)
1. Ocean View Genetics
2. Tessa & Stella Schmocker
3. Wayne DeBuhr
4. Kelsey Cramer
5. Brooke, Dane, & Luke Trustem

Dam & Offspring (6 shown)
1. Tessa & Stella Schmocker
2. Wayne DeBuhr
3. Lindsey Sarabacker
4. Ocean View Genetics
5. Kelsey Cramer
6. Brooke, Dane, & Luke Trustem

Premier Breeder & Exhibitor: Ocean View Genetics