Wisconsin Holstein Association Wisconsin Holstein

District show results

 

2016 District Show Results

Grant County Fairgrounds • Lancaster, WI
Judge: Brandon Ferry
223 head shown (139 heifers and 84 cows)

Spring Calf (10 & Under) (12 shown)

1, BO Kamps-Hollow Algelice Jordyn Kamps Belmont
2, 1JR, JrBO Kamps-Hopeful Hai Jordyn A Kamps,Kyra R & Kenzie M Danz Barneveld
3, 2JR Weigland Mario Arniejo K, K, K, D, B & B Weigel Platteville
4, 3JR Moorclose Blake Wednesday Madison, McKenzie, & Payton Calvert Cuba City
5 Hauve Advt Drew-Red-ET Jason & Leah James Mineral Point
6 Nobland Beemer Buckle Dennis J. Noble Lancaster
7, 4JR Fustead Doorman Emalyn-ET Payton, Morgan & Nolan Van Schyndle Cuba City
8 Miss To Hot 2 Trot-ET Kaelyn, Kenadee & Keegan Weigel Platteville
9 Gildale Armani Beauty Gildale Holsteins Hollandale
10 Sylvan-T Mvp Eliza Sylvan-T Farms, Inc. Richland Center

Spring Calf (14 shown)

1, BO Kamps-Rx Doorman Lilliana Reggie & Krysty Kamps Darlington
2 Kamps-Hollow Algelice Jordyn Kamps Belmont
3 Swanee-Lee A Lap Dance-ET Jason Swanson Capron, IL
4, 1JR, JrBO Kamps-Hopeful Hai Jordyn A Kamps,Kyra R & Kenzie M Danz Barneveld
5 MS Pine-Valley D Sheba-ET Jason & Leah James and Londa Johnson Mineral Point
6, 2JR Windy-Valley Chrome Diamond Adrianna M. Lau Shullsburg
7 Swanee-Lee Razzle Dazzle Jason Swanson Capron, IL
8, 3JR Weigland Mario Arniejo K, K, K, D, B & B Weigel Platteville
9, 4JR Mound-Farm Gchip Haven Emma M Buss Platteville
10 Swanee-Lee A Dizzy Dame-Red Linda Swanson Capron, IL

Winter Heifer Calf (24 shown)

1, 1JR Meyervilla A Sparkle Ray-ET Kenadee Weigel Platteville
2 OCD  Doorman Senora-ET Kaelyn, Kenadee, & Keegan Weigel Platteville
3 Kamps-Hollow Telly-ET Reggie & Krysty Kamps Darlington
4, B&O Moorclose Kingboy Tatiana William H. Calvert Cuba City
5 Gildale Atwood Pathfinder Gildale Holsteins Hollandale
6 Gildale Sid Bibbidy Gildale Holsteins Hollandale
7 GBM Grants Atw Ava Kayla Ann Moret Prairie du Chien
8 Sylvan-T Impression Kid Sylvan-T Farms, Inc. Richland Center
9 Moorclose Brokaw Siri William H. Calvert Cuba City
10 Windy-Valley Brokaw Beauty Amy Ruegsegger Shullsburg
2JR Hartleys Latroy Libby Emma & Natalie Jo Giddings Soldiers Grove
JrBO Nobland Mario Bling Bling Ainsley, Macie & Drew Noble Lancaster

 

Fall Heifer Calf (35 shown)

1, 1JR, BO, JrBO Kamps-Hollow Antarctica-ET Jordyn Ann Kamps Belmont
2 Kamps-Hollow Trisha-Red-ET Reggie & Krysty Kamps Darlington
3 Glenmar-Dale Brady Corona Becky L. Brown Fennimore
4, 2JR Lookout Lady Dior Ethan & Emily Weier Dodgeville
5 Crescentmead Rhianna-ET Madison Stumpf Dodgeville
6, 3JR Weigland Doorman Adagirl-ET Kaelyn Weigel Platteville
7 Kamps-Hollow Indiana Reggie & Krysty Kamps Darlington
8 Gbm Sanchez Glamour Gregory & Kimberly Moret Prairie du Chien
9 Hi-Lo-Valley Daisy Duke Amber Yager Highland
10, 4JR Weigland Beemer Andisue K,K,K,D,B,&B Wiegel Platteville

 

Summer Yearling Heifer (19 shown)

1, BO St-Yle-Sa Kylie-Red Stephanie Aves Belmont
2 GBM Beemer Jillyn-ET Greg & Kimberly & Kayla Moret Prairie du Chien
3,1JR Fast-Track Aftershock Bree Leane Dammen & Jason M Richardson South Wayne
4, 2JR Tombeth G-D Esadreams-ET Sarah R. Kearns Gays Mills
5 Wiscit Golden Dreams Betsy University of Wisconsin-Platteville Platteville
6 Sunny-Valley Tornado-Red-ET Wayne R. DeBuhr Sun Prairie
7, 3JR Oakfield Gc Tandy-ET Kaelyn, Kenadee & Keegan Weigel Platteville
8, 4JR Weigland Gdreams Aneeta-ET Kaelyn Weigel Platteville
9, 5JR Nobland Defiant Erica-Red Ainsley A Noble Lancaster
10 BCS-Genetics Doorman Annex BCS-Genetics Lancaster
JrBO Moorclose Brokaw Macie Madison, McKenzie & Payton Calvert Cuba City

 

Spring Yearling Heifer (15 shown)

1, BO Hopeful Gold Award Kyra R & Kenzie M Danz Barneveld
2, 1JR Weigland Atwood Amylyn-ET K, K, K, D, B & B Weigel Platteville
3, 2JR, JrBO Jas-K Capgain Tisha-Red-ET Jason Kearns Gays Mills
4 Stone-Front Practical-ET Klassy-K Genetics Lancaster
5, 3JR Jas-K W-Brook Esabrook-ET Sarah R. Kearns Gays Mills
6 Calbrett Sid Savannah-ET Levi Martin Platteville
7 Sunny-Valley Mguci Fancy-ET Wayne R. DeBuhr Sun Prairie
8, 4JR Lindale Sammy Melia Payton, Morgan & Nolan Van Schyndle Cuba City
9, 5JR Mound-Farm Formost Hailey Emma M Buss Platteville
10 Wiscit Addiction Kenya-Red University of Wisconsin-Platteville Platteville

 

Winter Yearling Heifer (10 shown)

1 Charpentier Mccutchen Sariette Jason A. Swanson Capron, IL
2, BO Kamps-Hollow Regin Jodee-ET Reggie & Krysty Kamps Darlington
3, 1JR Moorclose Fever Windsor Madison, McKenzie & Payton Calvert Cuba City
4 Dream-Prairie Mc Azalee Austin Yager Highland
5 Kamps-Hollow Regina Java-ET Reggie & Krysty Kamps Darlington
6 Hopeful Defiant Is Amazing Kyra R & Kenzie M Danz Barneveld
7 Voigtscrest Dickey Soar Larry M. & Kim Voigts Platteville
8, 2JR Hartleys Shottle Onica Emma M & Natalie Jo Giddings Soldiers Grove
9 Wiscit G W Atwood Jenna University of Wisconsin-Platteville Platteville
10 Holbric Glden Dreams Serina Andy & Lynette Buttles Lancaster

 

Fall Yearling Heifer (10 shown)

1, BO Gildale Atwood Twlight Gildale Holsteins Hollandale
2 Ma-Brown Dickey Arianne Danielle Brown Dodgeville
3, 1JR Weigland Golden Dreams Kuhn Kaelyn, Kenadee & Keegan Weigel Platteville
4, 2JR, JrBO Kamps-Hollow A-Glory-Red Jordyn Ann Kamps Belmont
5 Ms Apple Kb Ateka-ET Aric Dieter Edgerton
6 Go-For-Broke Air Topanga Michael Brokish Dodgeville
7 Hi-Lo-Valley Atwood Leonora Austin Yager Highland
8 Davidsonview Fever Demorne Tessa Markart Arena
9, 3JR Nobland Apple J Hustle-Red Ainsley, Macie & Drew Noble Lancaster
10 Ms Pv Mb Gc Jitter Bug-ET Sean Brown & Jessica Rae James Mineral Point

Junior Champion of the Jr & Open Show
Kamps-Hollow Antarctica-ET, Jordyn Ann Kamps, Belmont

Reserve Junior Champion of Jr & Open Show
Meyervilla A Sparkle Ray-ET, Kenadee Weigel, Platteville

Junior Best Three Females (7 shown)
1. Reggie & Krysty Kamps, Darlington
2. GBM Holsteins, Prairie du Chien
3. Gildale Holsteins, Hollandale
4. Wayne DeBuhr, Sun Prairie
5. Moorclose Holsteins, Cuba City
6. Hartleys Holsteins, Soldiers Grove
7. Go-For-Broke, Dodgeville

Junior Two-Year-Old (12 shown)

1, 1JR, BO, BU Moorclose Atwood Wren Madison, McKenzie & Payton Calvert Cuba City
2 Gildale Atwood Barbo Gildale Holsteins Hollandale
3, 2JR, JrBO Kamps-Hollow Hadley Jordyn Ann Kamps Belmont
4 Hi-Lo-Valley-DB Hazel-ET Dennis Bowers & Hi-Lo Valley Holsteins Highland
5 Hi-Lo-Valley Petals-ET Alyssa Yager Highland
6 Dream-Prairie Atwood Rox-ET Sarah R. Kearns Gays Mills
7 Wildweed Lars Krave-ET Reggie & Krysty Kamps Darlington
8 Luck-E Guthrie Tease-ET Jason A. Swanson Capron, IL
9 Ma-Brown Atwood Beegee Angela Davis Brown Dodgeville
10 Holbric McCutchen Asset V.N. Nodolf, M Shelnutt, & Addison Goldenberg Belmont

 

Senior Two-Year-Old (13 shown)

1, BO, BU Wiscit Sanchez Secret University of Wisconsin-Platteville Platteville
2, 1JR Lookout Bradnick Laurie Ethan & Emliy Weier Dodgeville
3 Jacobs Gold Chip Anabel-ET Ethan & Emily Weier Dodgeville
4 Scientific D Celia Rae-ETS Ryan Kamps Belmont
5 Hi-Lo-Valley Zel Pantene Alyssa Yager Highland
6 Voigtscrest Sphinx-Red Larry M. & Kim Voigts Platteville
7 Ruby-D Destry Rollo-Red Aric Dieter Edgerton
8 Milksource Ast Kiara-Red-ET Reggie & Krysty Kamps Darlington
9, 2JR, JrBO Go-For-Broke At Disney-ET Kari M. Brokish Dodgeville
10, 3JR Dream-Prairie Drmn Bonus Madison, McKenzie & Payton Calvert Cuba City

 

Junior Three-Year-Old (9 shown)

1, BO, BU, Prod. Hi-Lo-Valley Seaver Hula Amber Yager Highland
2 Twin-Val Aft-Shock Alex Joe Thiel Darlington
3 GBM KAM Atw Emerald Kayla Ann Moret Prairie du Chien
4, 1JR, JrBO Kamps-Hollow Haru Jordyn Ann Kamps Belmont
5 Gildale Absolute Mercy-Red Gildale Holsteins Hollandale
6, 2JR Moorclose Goldfsh Sweettart Madison, McKenzie & Payton Calvert Cuba City
7 Mound-Farm Guthrie Rosalyn Bradley L. Buss Platteville
8 Nodolfland Advent Niche-Red Victoria Nodolf Belmont
9 Ms Pv Mb Gold Chip Jada-ET Sean Brown & Jessica Rae James Dodgeville

 

Senior Three-Year-Old (17 shown)

1, BO KHW Ladd Arrested-ET High Altitude Syndicate Platteville
2, BU Oppride Windbrook Famous William J. Oppriecht Eastman
3, 1JR Gundys Brendal Audra Leane Dammen & Jason Richardson South Wayne
4 Eastside Brady Caramel Victoria Nodolf Belmont
5, 2JR Nobland Goldsun Bling Ainsley, Macie & Drew Noble Lancaster
6 Hoch-Niedrig Glsn L.Golden Clifford M. & Peggy Sue Jones Arena
7, 3JR Ms Moorclose Goldsn Frenchi Madison, McKenzie & Payton Calvert Cuba City
8 Milksource Jordan Nala-ET Reggie & Krysty Kamps Darlington
9 Pine-Valley P Tazer 800-Red Jason & Leah James Mineral Point
10 Gildale Goldsun Kitty Gildale Holsteins Hollandale
Prod. Weigland Braxton Arissa-ET Ryan & Troy Weigel Platteville

 

Intermediate Champion - Junior Show
Moorclose Atwood Wren, Madison, McKenzie & Payton Calvert, Cuba City

Reserve Intermediate Champion - Junior Show
Gundys Brendal Audra, Leane Dammen & Jason M Richardson, South Wayne

Intermediate Champion - Open Show
Moorclose Atwood Wren, Madison, McKenzie & Payton Calvert, Cuba City

Reserve Intermediate Champion - Open Show
Hi-Lo-Valley Seaver Hula, Amber Yager, Highland

Four-Year-Old (11 shown)

1, BO, BU Tombeth Linjet Elouise-ET Thomas & Elizabeth Kearns Gays Mills
2 Stone-Front Dickey Recall Reggie & Krysty Kamps Darlington
3 Gildale Aftershock Maria Gildale Holsteins Hollandale
4, 1JR Hardwood Sid Mardella Jordyn Ann Kamps Belmont
5 Oppride Shottle Faith-ET William J. Oppriecht Eastman
6 Moorclose Reginald Fancy William H. Calvert Cuba City
7 Twin-Val G-Chip Tiffany Joe Thiel Darlington
8 KHW Damion Granny Smith High Altitude Syndicate Platteville
9, 2JR Hi-Line-Haven Brokaw Sox Adrianna M. Lau Shullsburg
10, 3JR Nobland Fever Barbie Ainsely, Macie, & Drew Noble Lancaster

 

Five-Year-Old (4 shown)

1, 1JR, BU Bobasyl Goldwyn Angelina Jason Kearns Gays Mills
2, BO Gildale Goldwyn Bella-ET Gildale Holsteins Hollandale
3, 2JR, Prod. Hi-Line-Haven Sens Dazzle Adrianna M. Lau Shullsburg
4, 3JR Go-For-Broke San Joyce-ET Jacob A & Kari M Brokish Dodgeville

 

Six-Year-Old & Older (3 shown)

1, BO, BU St-Yle-Sa Kenzee-Red Stephanie Aves Belmont
2 KHW Shottle Aftershow-ET High Altitude Syndicate Belmont
3, 1JR Dajeda Advent Wonder-Red Leane Dammen & Jason M Richardson South Wayne

 

150,000 lb. Cow (5 shown)

1, BO, BU Glenmar-Dale R Serenity-Red Becky L. Brown Fennimore
2 Miss Ad Gbm Mayday-ET Gregory & Kimberly Moret Prairie du Chien
3 Hi-Lo-Valley Pronto Hilda Amber Yager Highland
4, Prod. Moorclose Gold Wyoming-ET William H. Calvert Cuba City
5 GBM Kam Goldwyn Lucky-ET Kayla Ann Moret Prairie du Chien

 

Bred & Owned of the Junior Show
Go-For-Broke At Disney-ET, Kari Brokish, Dodgeville

 

Senior Champion of the Junior Show
Hardwood Sid Mardella, Jordyn Ann Kamps, Belmont

Reserve Senior Champion of the Junior Show
Bobasyl Goldwyn Angelina, Jason Kearns, Gays Mills

Grand Champion of the Junior Show
Moorclose Atwood Wren, Madison, McKenzie & Payton Calvert, Cuba City

Reserve Grand Champion of the Junior Show
Hardwood Sid Mardella, Jordyn Ann Kamps, Belmont

 

Senior Champion of the Open Show
Tombeth Linjet Elouise-ET, Thomas & Elizabeth Kearns, Gays Mills

Reserve Senior Champion of the Open Show
Glenmar-Dale R Serenity-Red, Becky L. Brown, Fennimore

Grand Champion of the Open Show
Tombeth Linjet Elouise-ET, Thomas & Elizabeth Kearns, Gays Mills

Reserve Grand Champion of the Open Show
Moorclose Atwood Wren, Madison, McKenzie & Payton Calvert, Cuba City

Best Udder of the Show and Champion Bred & Owned of the Show
Tombeth Linjet Elouise-ET, Thomas & Elizabeth Kearns, Gays Mills

Best Three Females (3 shown)
1. KHW Genetics
2. Hi-Lo Valley
3. Moorclose

Produce of Dam (3 shown)
1. KHW Genetics
2. Kamps-Rx
3. Wayne Debur

Dam & Offspring (5 shown)
1. Hi-Lo Valley
2. Stephanie Aves
3. Gildale Holsteins
4. Adrianna Lau
5. Go-For-Broke

Premier Breeder & Exhibitor: Gildale Holsteins