Wisconsin Holstein Association Wisconsin Holstein

district Show results

 

2015 District 6 Results

Green County Fairgrounds • Monroe, WI
Judge: Chad Ryan, Fond du Lac, WI - Associate Judge: Ryan Krohlow
241 head shown (171 heifers and 70 cows)

Spring Calf (10 & Under) (12 shown)

1. BO Jeffrey-Way Doormn Tamelian - Brienne Hendrickson, Belleville, WI
2. Berryridge Marsala-Red - Elizabeth, Nicole & Zachary Endres, Waunakee, WI
3. 1JR Zehrview EV Crageous Cutie - Tessa VI & Stella Rb Schmocker, Whitewater, WI
4. 2JR Berryridge DM Adrenaline-ET - Nichole, Zachary, Eliza & Ava Endres, Waunakee, WI
5. 3JR Quad-R Armani Macadoo - Ian Schwartzlow, Monticello, WI
6. 4JR Jenny-Lou Mascalese 4040 - Allison, Lauren & Brayden Breunig, Sauk City, WI
7. Jeffrey-Way Hero Trevlano - Brooks Hendrickson, Belleville, WI
8. Lars-Acres G W At Finalfour - Brook, Dane & Luke Trustem, Evansville, WI
9. 5JR Quad-R GDream Butterscotch - Derek Schwartzlow, Monticello, WI
10. 6JR WI Fischerdale Armani Erie - Lindsey, Ashlyn & Cole Sarbacker, Edgerton, WI

Spring Calf (20 shown)

1. BO Jeffrey-Way Doormn Tamelian - Brienne Hendrickson, Belleville, WI
2. Berryridge Marsala-Red - Elizabeth, Nicole & Zachary Endres, Waunakee, WI
3. Sonnenbrook EQTN Aliyah - Ryan & Adam Sonnenburg, Belleville,WI
4. Ziems GWA Muddy Buddy - Timothy & Leah Ziemba, Elkhorn, WI
5. Heritage-E Debbies Disney - N&J Sarbacker & M & L Evangelo, Whitewater, WI
6. 1JR BHHD Aftershock Limitless - Karlee Ketelboeter, Dane, WI
7. 2JR Titletown Brokaw Harley-ET - Abigail, Evan & Austin Martin, Janesville, WI
8. Virhada Atwood Rider- Virgil & Dawn Haag, Mt. Horeb, WI
9. Golden-Oaks O Capella - Kasey Lois & Chase Warren, Burlington, WI
10. 3JR Meyervilla Anahiem Tia-Red - Evangelo, Cranehill, Sarbacker & Danhof, Whitewater, WI

Winter Heifer Calf (30 shown)

1. 1JR Bur-Wall Brokaw Cynic - Otis & Malcolm Johnson, Evansville, WI
2. BO Hillpine Chelios Batard - Lauber Farm, Union Grove, WI
3. WI Fischerdale Atwd Elle-ET - Elizabeth Sarbacker, Verona, WI
4. Tree-Hayven Stnlycp Miracle - Ziems Farms, Kevin & Barb & Tim & Leah Ziemba, Elkhorn, WI
5. 2JR WI Fischerdale Gldrms Rocky - Elizabeth Sarbacker, Verona, WI
6. Jeffrey-Way Mc Tanacut - Jeff & Kate Hendrickson, Belleville, WI
7. Rock-N-Hill Chelios Bobbie - Michael McCullough, Juda, WI
8. 3JR Sonnenbrook GChip Baylee-ET - Clayton Mahlkuch, Juda, WI
9. 4JR Jenny-Lou Kingboy Dame-ET - Allison, Lauren & Brayden Breunig, Sauk City, WI
10. 5JR Kellercrest Mont Lisbeth-ET - Kimberly Keller, Mt Horeb, WI

 

Fall Heifer Calf (45 shown)

1. 1JR WI Fischerdale After Effort - Zach, Nicole, Eliza & Elizabeth Endres, Waunakee, WI
2. OCD Brokaw Mesa-ET - Cranehill Genetics & Heritage Holsteins, Whitewater, WI
3. BO Ziems Atwood Elani-ET - Ziems Farms & Tim & Leah Ziemba, Elkhorn, WI
4. 2JR WI Fischerdale Attic Evita - Lindsey Sarbacker, Edgerton, WI
5. 3JR Jenny-Lou Brokaw 3893 - Allison, Lauren & Brayden Breunig, Sauk City, WI
6. 4JR Ridgedale-LS Anxious - Clayton & Cole Mahlkuch, Juda, WI
7. 5JR Dille-Holm Goldchip Cardiac - Paige Dilley, Monticello, WI
8. MSWideOpen Attic Big Bang-ET - Dan & Stacy Ambort, Prairie du Sac, WI
9. Rock-N-Hill-II Shiny - Michael & Chris McCullough, Juda, WI
10. 6JR Quad-R Attic Majesty-ET - Ryan Smith, Monticello, WI

 

Summer Yearling Heifer (25 shown)

1. BO Heritage-E Divas Dorothy - N&J Sarbacker & M & L Evangelo, Whitewater, WI
2. 1JR Rock-Edge Atwood Daphne - Kristen & Jenna Broege, Janesville, WI
3. Jeffrey-Way Cor Tavette - Brooks Hendrickson, Belleville, WI
4. Gloryland-AH Dora Rae - Ourway Holsteins, Brooklyn, WI
5. 2JR WI Fischerdale Brokaw Riley - Elizabeth Sarbacker, Verona, WI
6. MS Ziems Gold Chip Havana - Ziems Fms, Kevin & Barb, Tim & Leah Ziemba, Elkhorn, WI
7. 3JR Berryridge Brokaw Phoenix - Elizabeth, Nicole & Zachary Endres, Waunakee, WI
8. 4JR Budjon-JK Dunde Da Larue-ET - Abigail, Evan & Austin Martin, Janesville, WI
9. RJR Doorman 4048-ET - Ryan & Kayla Sonnenburg, Belleville, WI
10. OCD Atwood Maddy-ET - Timothy & Leah Ziemba, Elkhorn, WI

 

Spring Yearling Heifer (16 shown)

1.1JR Hez Ashock Avena-ET - Megan Lauber, Union Grove, WI
2. 2JR, BO Opsal Guthrie Chanel - Joseph Opsal, Blue Mounds, WI
3. 3JR Inwood-Hill Alex Sweetthing - Amber & Mitchell Dammen, Argyle, WI
4. Bur-Wall Lynn Dickey Pompon - Bur-Wall Holsteins, Brooklyn, WI
5. Ourway Sanchez Chantilly - Ourway Holsteins, Brooklyn, WI
6. Ourway Sanchez Jenica - Ourway Holsteins, Brooklyn, WI
7. 4JR MS HJ Moede Sprinkles-ET - Tori Evert, Oregon, WI
8. 5JR Trent-Way-KF Tundra-ET - Paige Dilley, Monticello, WI
9. 6JR Jeffrey-Way Lars Glad-ET - Brooke, Dane & Luke Trustem, Evansville, WI
10. Hosto Atw Strut The Catwalk - Hosto Gold Dairy, Juda, WI

 

Winter Yearling Heifer (11 shown)

1. 1JR, BO Hilpine B Anyna-ET - Megan Lauber, Union Grove, WI
2. 2JR Berryridge Atwood Juicy - Elizabeth, Nicole & Zachary Endres, Waunakee, WI
3. 3JR Merkline Doorman Pallas-ET - Kimberly Keller, Mt Horeb, WI
4. La-Follette Gldchp Classic - John & Joan Judd, Mt Horeb, WI
5. Virhada Sid Roxy - Karsen Haag, Mt Horeb, WI
6. Kellercrest Cashcoin Alica - Kellercrest Reg Hol Inc., Mt Horeb, WI
7. La-Follette Atwd Amanda-ET - John & Joan Judd, Mt Horeb, WI
8. Golden-Oaks WB Brinley-ET - Amelia Cooper, DeForest, WI
9. 4JR Lars-Acres Morgan Tinkletie - Brooke, Dane & Luke Trustem
10. Heritage Queen Elsa - Nick & Jessica Sarbacker, Whitewater, WI

 

Fall Yearling Heifer (12 shown)

1. BO Berryridge Brokaw Katniss - Zachary & Nicole Endres, Waunakee, WI
2. 1JR Ryan-Vu GChip Claudette-ET - Joshua & Joey Opsal, Blue Mounds, WI
3. Ziems-LKH GWA MS Monster-ET - Ziems Farms, T Ziemb & L&K Hurtgen
4. 2JR Glenn-Ann Doorman Bootie - Clayton & Cole Mahlkuch, Juda, WI
5. 3JR Milksource Windbr Allure-ET - Benjamin Kronberg, Milton, WI
6. 4JR Jeffrey-Way Mccutchn Tyleen - Brooks Hendrickson, Belleville, WI
7. Heritage-E Debbies Diamond - N&J Sarbacker & M&L Evangelo, Whitewater, WI
8. 5JR Rock-Edge Atwood Aria - Kristen, Jenna & Nicole Broege, Janesville, WI
9. 6JR Kellercrest Massey Dolly - Kimberly Keller, Mt Horeb, WI
10. 7JR Dille-Holm Goldsun Cha-Doin - Paige Dilley, Monticello, WI

 

Junior Champion of the Jr Show

Hilpine B Anyna-ET - Megan Lauber, Union Grove, WI

Reserve Junior Champion of the Jr Show

WI Fischerdale After Effort - Zach, Nicole, Eliza & Elizabeth Endres, Waunakee, WI

Junior Champion of the Open Show

Hilpine B Anyna-ET - Megan Lauber, Union Grove, WI

Reserve Junior Champion of the Open Show

Berryridge Brokaw Katniss - Zachary & Nicole Endres, Waunakee, WI


Junior Best Three Females (5 shown)
1. Lauber Farm
2. Berryridge Holsteins
3. Fischerdale Holsteins
4. Heritage Holsteins
5. Jeffrey-Way Holsteins

 

Junior Two-Year-Old (6 shown)

1. BU Prestige-Gen A S Kicker-ET - Barbara Ziemba, Timothy & Leah Ziemba, & Jeffrey Cole, Elkhorn, WI
2. BO Hillpine Hero Faustine - Lauber Farm, Union Grove, WI
3. 1JR Jeffrey-Way Goldchip Tareba - Brooks Hendrickson, Belleville, WI
4. Willows-Edge Durham Vroom - Randy & Susan Langer, DeForest, WI
5. Rock-N-Hill-II Sid Calista - Michael & Chris McCullough, Juda, WI
6. Miss Poisons Promise-ET - N&J Sarbacker, B&J Sarbacker, Whitewater, WI

 

Senior Two-Year-Old (13 shown)

1. BO, BU 1JR Hoesly Atwood Payday - Paige Hoesly, Brodhead, WI
2. 2JR Budjon-JK Damion Eklipse-ET - Lindsey Sarbacker, Edgerton, WI
3. Langer Gold Chip Crown Mapl - Jenna Langer, DeForest, WI
4. Glenn-Ann Snowden Simba - Glenn-Ann Holsteins, Albany, WI
5. 3JR Miss Lauthority Glamorous - Chase Warren, Burlington, WI
6. Hi-Val Gold Chip Halo - Jenna Olson, Edgerton, WI
7. 4JR Kellercrest Large Jolly - Andrew Keller, Mt Horeb, WI
8. 5JR Opsal Braxton Carly-ET - Josh & Joey Opsal, Blue Mounds, WI
9. Ourway Goldsun Prize - Ourway Holsteins, Brooklyn, WI
10. 6JR Elm-Chris Goldroy Danni - Abigail, Evan & Austin Martin, Janesville, WI

 

Futurity (6 shown)

1. Quad-R Lauthority Darla - Nicole Smith, Monticello, WI
2. Glenn-Ann GC Scandal-ET - Glenn-Ann Holsteins, Albany, WI
3. Bur-Wall Braxton Monterey - Wallace Behnke, Brooklyn, WI
4. Milksource Watch Always-ET - Abigail Martin, Janesville, WI
5. RHC Sterling Tinkerbell-Red - Alyssa Cramer, Juda, WI
6. Bur-Wall Fever Corky - Wallace Behnke, Brooklyn, WI

 

Junior Three-Year-Old (8 shown)

1. BU, BO, 1JR Hillpine Rainy Alyssa - Megan Lauber, Union Grove, WI
2. 2JR Milksource Damion Electra - Benjamin Kronberg, Milton, WI
3. Hanalee Sid Nicole - Justin Langer, DeForest, WI
4. Bur-Wall Braxton Monterey - Bur-Wall Holsteins, Brooklyn, WI
5. 3JR Berryridge Braxton Lola - Elizabeth, Nicole & Zachary Endres, Waunakee, WI
6. Rosedale Eye Candy-Red - Jenna Langer, DeForest, WI
7. BHHD Sid Libby - Karlee Ketelboeter, Dane, WI


Senior Three-Year-Old (14 shown)

1. BU, BO BHHD Goldroy Holly - Nicole Ballweg, Dane, WI
2. Hillpine Final Cut Chillin - Lauber Farm, Union Grove, WI
3. 1JR Quad-R Lauthority Darla - Ryan Smith, Monticello, WI
4. Ocean-View Palermo Elle - Daryl Nunes, Deerfield, WI
5. Glenn-Ann GC Scandal-ET - Glenn-Ann Holsteins, Albany, WI
6. Rock-N-Hill-II Atwoo Amelia - Michael & Chris McCullough, Juda, WI
7. Glenn-Ann Suprbwl Sunday-ET - Glenn-Ann Holsteins, Albany, WI
8. K-May-Way G W Atwood Fiat - Jeremy & Kelsi Mayer, Monroe, WI
9. 2JR Jeffrey-Way WB Twitter-ET - Brooks Hendrickson, Belleville, WI
10. A-Bay-K Gold Chip Bodee - Andrew & Hillary Boeke, Juda, WI

 

Intermediate Champion - Junior Show

Hoesly Atwood Payday - Paige Hoesly, Brodhead, WI

Reserve Intermediate Champion - Junior Show

Budjon-JK Damion Eklipse-ET - Lindsey Sarbacker, Edgerton, WI

Intermediate Champion - Open Show

Hoesly Atwood Payday - Paige Hoesly, Brodhead, WI

Reserve Intermediate Champion - Open Show

Budjon-JK Damion Eklipse-ET - Lindsey Sarbacker, Edgerton, WI

 

Four-Year-Old (11 shown)

1. BU, BO, 1JR Rock-N-Hill-II Atwoo Crisco - Rachel McCullough, Juda, WI
2. Comestar Goldwyn Locassie - Justin Langer, DeForest, WI
3. Glenn-Ann Fever Sonoma-TW - Glenn-Ann Holsteins, Albany, WI
4. MS Crescentmead Dixie-ET - Alan Cook & Rodney Hetts, Fort Atkinson, WI
5. 2JR Golden-Oaks Ashock Rebel-ET - Kelsey Cramer, Juda, WI
6. Ziems Atwood Lotus-ET - Timothy & Leah Ziemba, Elkhorn, WI
7. Hi-Val Absolt Fantastic-Red - Jenna Olson, Edgerton, WI
8. 3JR Heritage-E Debbies Dixie-ET - Josh & Joey Opsal, Blue Mounds, WI
9. 4JR Jeffrey-Way Shock Theosha - Brooks Hendrickson, Belleville, WI
10. 5JR MS Duckett Jeeves Great-ET - Megan & Zane Breuch, Stoughton, WI

 

Five-Year-Old (4 shown)

1. BU, BO Hillpine Goldwyn Chill-ET - Lauber Farm, Union Grove, WI
2. Ziems Big Time Lucy Goosey - Timothy & Leah Ziemba, Elkhorn, WI
3. 1JR Meyervilla Sanrae Roulet-ET - Shelbie & Katelynn Greidanus, Delevan, WI
4. 2JR Krull Laurin Empossible-ET - Chase Warren, Burlington, WI

 

Six-Year-Old & Older (8 shown)

1. BO Ocean-View Damion Elise - Daryl Nunes, Deerfield, WI
2. Miss Marconi Phashion - Glenn-Ann Holsteins, Albany, WI
3. Ocean-View Damion Sassy - Daryl Nunes, Deerfield, WI
4. BU Melarry Atlanta Nancy - Jenna Langer, DeForest, WI
5. Rock-N-Hill-II LJ Banana-ET - Michael & Chris McCullough, Juda, WI
6. 1JR Jeffrey-Way Taleea-ET - Brooks Hendrickson, Belleville, WI
7. Jeffrey-Way Tasheika-ET - Brooks & Breinne Hendrickson, Belleville, WI
8. 2JR Diamondhead Buckeye Spirit - Shelbie Greidanus, Delevan, WI

 

150,000 lb. Cow (3 shown)

1. BU, BO Miss Goldwyn Phantastic - Glenn-Ann Holsteins, Albany, WI
2. Ocean-View Damion Abby - Daryl Nunes, Deerfield, WI
3. Ocean-View Damion Zandra - Daryl Nunes, Deerfield, WI

 

Senior Champion of the Junior Show

Rock-N-Hill-II Atwoo Crisco - Rachel McCullough, Juda, WI

Reserve Senior Champion of the Junior Show

Jeffrey-Way Taleea-ET - Brooks Hendrickson, Belleville, WI

Grand Champion of the Junior Show

Hoesly Atwood Payday - Paige Hoesly, Brodhead, WI

Reserve Grand Champion of the Junior Show

Rock-N-Hill-II Atwoo Crisco - Rachel McCullough, Juda, WI

 

Senior Champion of the Open Show

Ocean-View Damion Elise - Daryl Nunes, Deerfield, WI

Reserve Senior Champion of the Open Show

Hillpine Goldwyn Chill-ET - Lauber Farm, Union Grove, WI

Grand Champion of the Open Show

Ocean-View Damion Elise - Daryl Nunes, Deerfield, WI

Reserve Grand Champion of the Open Show

Hoesly Atwood Payday - Paige Hoesly, Brodhead, WI

 

Best Udder of the Show

Melarry Atlanta Nancy - Jenna Langer, DeForest, WI

Champion Bred & Owned of the Show

Ocean-View Damion Elise - Daryl Nunes, Deerfield, WI

 

Best Three Females (3 shown)
1. Lauber Farms
2. Ocean-View
3. Glenn-Ann Holsteins

Produce of Dam (2 shown)
1. Glenn-Ann Holsteins
2. Jeffrey-Way Holsteins

Dam & Offspring (3 shown)
1. Ocean-View
2. Glenn-Ann Holsteins
3. RHC Holsteins

Premier Breeder & Exhibitor:

Lauber Farms