Wisconsin Holstein Association Wisconsin Holstein

District show results

 

2015 District Show Results

Grant County Fairgrounds • Lancaster, WI
Judge: Kevin Jorgensen
203 head shown (139 heifers and 64 cows)

Spring Calf (10 & Under) (9 shown)

1 Kamps Hollow Arielle - Red Jordyn Ann Kamps Barneveld
2 (1st Jr) Bo-Irish Hot Girl-Red-ET Kaelyn, Kenadee & Keegan Weigel Platteville
3 (2nd Jr, 1st BO) Hartleys Atwood Alice Emma M & Natalie Jo Giddings Soldiers Grove
4 Hartleys Brady Boo Emma M & Natalie Jo Giddings Soldiers Grove
5 Moorclose Goldfish Wrangler William H. Calvert Cuba City
6 Weigland Atwood Amylyn-ET Ryan & Troy Weigel Platteville
7 Hopeful Gold Award Kyra and Kenzie Danz Barneveld
8 Nobland Armani Allie Troy Noble Lancaster
9 Gildale A-Shock Sunnydaze Gildale Holsteins Hollandale

Spring Calf (11 shown)

1 Kamps Hollow Arielle - Red Jordyn Ann Kamps Barneveld
2 (1st BO) GBM Brokaw Lanie Greg and Kim Moret Prairie du Chien
3 (1st Jr) Bo-Irish Hot Girl-Red-ET Kaelyn, Kenadee & Keegan Weigel Platteville
4 GBM Atwood Shanice Greg and Kim Moret Prairie du Chien
5 (1st JrBO, 2nd Jr) Mound-Farm Formost Hailey Emma Buss Platteville
6 Sunny-Valley Mguci Fancy-ET Wayne R. DeBuhr Cottage Grove
7 Nobland Atwood Bucky Ainsley, Macie & Drew Noble Lancaster
8 MS PV MB Gldn Dreams Jaslyn Sean Brown and Jessica Rae James Dodgeville
9 Hartleys Atwood Alice Emma M & Natalie Jo Giddings Soldiers Grove
10 Moorclose Golden Wheat William H. Calvert Cuba City

Winter Heifer Calf (30 shown)

1 Toppglen Black Diamond Black Diamond Syndicate Belmont
2 Dream-Prairie Mc Azure Austin Yager Highland
3 (1st BO) Hi-Lo Valley Sanfrancisco Amber Yager Highland
4 (1st Jr) Moorclose Atwood Shailene William H. Calvert Cuba City
5 Rock-N-Hill-Ii Wandering Richard Kamps Belmont
6 (2nd Jr) Moorclose Fever Windsor William H. Calvert Cuba City
7 Gbm Kam Ladd Effie Kayla Ann Moret Prairie du Chien
8 Siemers Reginald Heart-ET Nathan P Daniels & Julia D Searls Cobb
9 Kamps-Hollow Regin Jodee-ET Reggie & Krysty Kamps Belmont
10 Gbm Atwood Joyful-ET Gregory & Kimberly Moret Prairie du Chien
1st JrBO Hill-Ton Buxton Jingle Charles Conrad Hamilton Cuba City

 

Fall Heifer Calf (32 shown)

1 (1st BO) Glenmar-Dale Benchmrk Missy Becky L. Brown Fennimore
2 Gildale Atwood Twlight Gildale Holsteins Hollandale
3 (1st Jr, 1st JrBO) Booerrth Tamras Terrific Abriana & Andraya Errthum shullsburg
4 Hi-Lo-Valley Brokaw Diva Amber Yager Highland
5 Ms Apple Kb Ateka-ET Aric Dieter Edgerton
6 Hi-Lo Valley Atwood Leonora Austin Yager Highland
7 Ms Apple Atasi-ET Ryan & Radley Kamps Belmont
8 Ma-Brown Dickey Arianne Danielle Brown Dodgeville
9 Quad-R Attic Maple Kyra R Danz Barneveld
10 (2nd Jr) Voigtscrest Guthrie Reba Logan Roy Voigts Platteville

 

Summer Yearling Heifer (15 shown)

1 (1st BO) Hopeful Chips Legacy Richard J. Reeson Barneveld
2 Sunny-Valley Foxy-Red-ET Wayne R. Debuhr Cottage Grove
3 Khw Mccutchen Hiccup-ET High Altitude Syndicate Platteville
4 Sunny-Valley Fredom-Red-ET Wayne R. Debuhr Cottage Grove
5 Nobland Barbwir Cheddar-Red Ainsley, Macie & Drew Noble Lancaster
6 Gildale Heztry Mezmorized Gildale Holsteins Hollandale
7 Kamps-Hollow Amperial-Red Reggie & Krysty Kamps Belmont
8 Sunny-Valley Fiona-Red-ET Wayne R. Debuhr Cottage Grove
9 Oppride Hero Ferrari-ET William J. Oppriecht Eastman
10 Wiscit G W Atwood Sam University Of Wisconsin-Platteville Platteville
1st Jr TomBeth Goldendreams Ember Sarah R. Kearns Gays Mills
2nd Jr, 1st JrBO Moorclose Dreams Cougar Madison, McKenzie & Payton Calvert Cuba City

 

Spring Yearling Heifer (14 shown)

1 Kamps-Hollow Haven Reggie & Krysty Kamps Belmont
2 (1st BO) Hi-Lo-Valley Petals-ET Alyssa Yager Highland
3 Gildale Atwood Barbo Gildale Holsteins Hollandale
4 Sunny-Valley Lic Froggy-Red Wayne R. Debuhr Cottage Grove
5 (1st Jr) Moorclose Atwood Wren Madison, Mckenzie & Payton Calvert Cuba City
6 Dream-Prairie Atwood Rox-ET Thomas, Elizabeth & Sarah Kearns Gays Mills
7 (2nd Jr, 1st JrBO) Hill-Ton Braxton Beautiful Charles Conrad Hamilton Cuba City
8 Kamps-Hollow Histarical Kyra R Danz Barneveld
9 Mickilcrest Braxton Rose Mike & Jill Van Schyndle Cuba City
10 Comestar Aliza Goldwyn-ET Victoria N. Nodolf Belmont

 

Winter Yearling Heifer (14 shown)

1 (1st Jr) Mead-Manor Abs Angela-ET Jordyn Ann Kamps Belmont
2 Milksource Ast Kiara-Red-ET Reggie & Krysty Kamps Belmont
3 Our-Favorite So Hot-Red-ET Jordyn Ann Kamps Belmont
4 (1st BO, 2nd Jr) Moorclose Amazing Cheeto Madison, Mckenzie & Payton Calvert Cuba City
5 Khw Heztry Annabeth High Altitude Syndicate Platteville
6 Wiscit Sanchez Secret University Of Wisconsin-Platteville Platteville
7 Nodolfland Absolute No-No Shane D. Nodolf Belmont
8 (1st JrBO) Hill-ton Braxton Ecstasy Charles Hamilton Cuba City
9 Mound-Farm G Chip Elegance Emma Buss Platteville
10 Travs-Dream R Jezbel-Red Travis Dammen Argyle

 

Fall Yearling Heifer (14 shown)

1 (1st BO) Hi-Lo-Valley Zel Pantene Alyssa Yager Highland
2 (1st Jr) Stade Atwood Joan Jordyn Ann Kamps Belmont
3 (2nd Jr) Nobland Airlift Italy Ainsley, Macie & Drew Noble Lancaster
4 Ms Destinys Sid Danica-ET Jason Kearns Gays Mills
5 Jas-K Bravo Ellis Star Sarah R. Kearns Gays Mills
6 Platte-Vu Atlantic Sandy Payton, Morgan & Nolan Van Schyndle Cuba City
7 Mound-Farm Brokaw Misty Bradley L. Buss Platteville
8 Sco-Lo Roy J-Wow 2051-ET Kasey Lois & Mackenzie Shelnutt Belmont
9 Ragnar G W Atwood Angel Kaelyn, Kenadee & Keegan Weigel Platteville
10 Gbm Atwood Midnight Emily S & Jessica M Steger Prairie du Chien

 

Junior Champion of the Jr Show

Mead-Manor Abs Angela-ET Jordyn Ann Kamps Belmont

 

Reserve Junior Champion of Jr Show

Stade Atwood Joan Jordyn Ann Kamps Belmont

 

Junior Champion of the Open Show

Kamps-Hollow Haven Reggie & Krysty Kamps Belmont

 

Reserve Junior Champion of the Open Show

Hi-Lo-Valley Zel Pantene Alyssa Yager Highland

 

Junior Best Three Females (6 shown)
1. Hi-Lo Valley
2. Gildale
3. Sunny Valley

Junior Two-Year-Old (7 shown)

1 (1st BO, 1st Jr, 1st JrBO, BU) Kamps-Hollow Haru Jordyn Ann Kamps Belmont
2 Hi-Lo-Vally Seaver Hula Amber Yager Highland
3 Gbm Kam Atw Emerald Kayla Ann Moret Prairie du Chien
4 Milksource Rain Galoshes Jordyn Ann Kamps Belmont
5 (2nd Jr) Moorclose Goldfsh Sweettart Madison, Mckenzie & Payton Calvert Cuba City
6 Dajeda Braxton Pipper Daryl & Jennifer Dammen South Wayne
7 Wiscit Atwood Believable University Of Wisconsin-Platteville Platteville

 

Senior Two-Year-Old (10 shown)

1 (1st BO, BU) Ms Hi-Lo-Valley Harmoney-ET Dennis Bowers & Hi-Low Valley Holsteins Highland
2 Milksource Windbrook Lucy Reggie & Krysty Kamps Belmont
3 (1st Jr) Red-Brae Uman Macki Elise & Brady Bleck Muscoda
4 Nobland Dusk Addie Ainsley A Noble Lancaster
5 Speek-Nj Mog Miley Cyrus-ET Clifford, Peggy Sue, & Cyrus Jones Arena
6 Milksource Jordan Nala-ET Reggie & Krysty Kamps Belmont
7 Gildale-Kj Destry Renita Mark Gilbertson & Kenneth & Julie Moret Hollandale
8 Hoch-Niedrig Glsn L.Golden Clifford M. & Peggy Sue Jones Arena
9 Hopeful This Fevr Is Ahot 1 Richard J. Reeson Barneveld
10 B-Grunenwald Atwood Addy Marissa Grunenwald Livingston

 

Junior Three-Year-Old (9 shown)

1 (1st BO) Hi-Lo Valley Destry Janice Alyssa Yager Highland
2 (BU, 1st Jr, 1st JrBO) Jas-K Goldchip Thriller Jason Kearns Gays Mills
3 Weigland Braxton Anissa-ET Ryan & Troy Weigel Platteville
4 Hi-Line-Haven Brokaw Sox Brian Badtke & Amy Ruegsegger shullsburg
5 (2nd Jr) Aaaje Tessa Goldsun-TW Andraya Errthum shullsburg
6 Jas-K Goldchip Exclusive Jason Kearns Gays Mills
7 GBM Guthrie Erotica Kayla Ann Moret Prairie du Chien
8 Auntys Contact Violet Laura Gray Livingston
9 Redrock-View Jasper 1799 Carson Carpenter Darlington

 

Senior Three-Year-Old (17 shown)

1 (BU) Budjon-Jk Brx Erticulate-ET Reggie & Krysty Kamps Belmont
2 (1st Jr) Tombeth Braxton Annastasia Thomas & Elizabeth Kearns Gays Mills
3 Hardwood Windbrook Melody Chuck Jinkins Belmont
4 Ms Damion Jasper Badtke, Kamps & Roloff Syndicate shullsburg
5 Tombeth Linjet Elouise-ET Thomas & Elizabeth Kearns Gays Mills
6 Nobland Fever Barbie Ainsley, Macie & Drew Noble Lancaster
7 (2nd Jr) Moorclose Sid Winnie Madison, Mckenzie & Payton Calvert Cuba City
8 Gildale Aftershock Maria Gildale Holsteins Hollandale
9 Platte-Vu Mich Whitley Michael Maier Stitzer
10 Bleck Brady Hvezda Jingles Brady Bleck Glenbeulah

 

Intermediate Champion - Junior Show

Hardwood Windbrook Melody Chuck Jinkins Belmont

 

Reserve Intermediate Champion - Junior Show

Jas-K Goldchip Thriller Jason Kearns Gays Mills

 

Intermediate Champion - Open Show

Ms Hi-Lo-Valley Harmoney-ET Dennis Bowers & Hi-Low Valley Holsteins Highland

 

Reserve Intermediate Champion - Open Show

Budjon-Jk Brx Erticulate-ET Reggie & Krysty Kamps Belmont

 

Four-Year-Old (6 shown)

1 (1st BO, BU) Dajeda Picolo Kitkat Daryl & Jennifer Dammen South Wayne
2 Nodolfland Gldwn Liberty-ET Shane D. Nodolf Belmont
3 Hi-Line-Haven Sens Dazzle Brian Badtke & Amy Ruegsegger Shullsburg
4 Weigland Sanchez Kalahari Troy M. Weigel Platteville
5 (1st Jr) Dajeda Picolo Cwestn Jason M Richardson Belmont
6 (2nd Jr) Hill-Ton Pronto Caprice Charles Conrad Hamilton Cuba City

 

Five-Year-Old (7 shown)

1 (BU, 1st BO) Hi-Lo-Valley Alex Luvable Ashley Yager Highland
2 Tombeth Shottle Enhance-ET Thomas & Elizabeth Kearns Gays Mills
3 Gildale Shot Of Success Gildale Holsteins Hollandale
4 (1st Jr) Dajeda Advent Wonder-Red Leane Dammen South Wayne
5 (2nd Jr) Moorclose Shottle Ice Cube Madison P Calvert Cuba City
6 Ma-Brown Gold Anastasia-ET Danielle Brown Dodgeville
7 Mound-Farm Ross Pyro Bradley L. Buss Platteville

 

Six-Year-Old & Older (6 shown)

1 (1st BO, BU) KHW Shottle Aftershow-ET High Altitude Syndicate Platteville
2 Glenmar-Dale Dundee Alissa Becky L. Brown Fennimore
3 Moorclose Gold Wyoming-ET William H. Calvert Cuba City
4 Gbm Shottle Josetta-ET Gregory & Kimberly Moret Prairie du Chien
5 Kamps-Hollow Weigland AJ-ET Ryan & Tray Weigel Platteville
6 Gbm Annabells Annalise-ET Gregory & Kimberly Moret Prairie du Chien

 

150,000 lb. Cow (2 shown)

1 (BU, 1st BO) Miss Ad Gbm Mayday-ET Gregory & Kimberly Moret Prairie du Chien
2 Weigland Potter Danica Ryan Rodney Weigel Platteville

 

Bred & Owned of the Junior Show

Jas-K Goldchip Thriller Jason Kearns Gays Mills

 

Senior Champion of the Junior Show

Dajeda Advent Wonder-Red Leane Dammen South Wayne

 

Reserve Senior Champion of the Junior Show

Moorclose Shottle Ice Cube Madison P Calvert Cuba City

 

Grand Champion of the Junior Show

Hardwood Windbrook Melody Chuck Jinkins Belmont

 

Reserve Grand Champion of the Junior Show

Dajeda Advent Wonder-Red Leane Dammen South Wayne

 

Senior Champion of the Open Show

KHW Shottle Aftershow-ET High Altitude Syndicate Platteville

 

Reserve Senior Champion of the Open Show

Miss Ad Gbm Mayday-ET Gregory & Kimberly Moret Prairie du Chien

 

Grand Champion of the Open Show

Ms Hi-Lo-Valley Harmoney-ET Dennis Bowers & Hi-Low Valley Holsteins Highland

 

Reserve Grand Champion of the Open Show

KHW Shottle Aftershow-ET High Altitude Syndicate Platteville

 

Best Udder of the Show

Jas-K Goldchip Thriller Jason Kearns Gays Mills

 

Champion Bred & Owned of the Show

Ms Hi-Lo-Valley Harmoney-ET Dennis Bowers & Hi-Low Valley Holsteins Highland

 

Best Three Females (2 shown)
1. Hi-Lo Valley Holsteins
2. Tombeth Holsteins

Produce of Dam (3 shown)
1. Tombeth
2. GBM

Dam & Offspring (1 shown)
1. Auntys Holsteins

Premier Breeder: Hi-Low Holsteins

Premier Exhibitor: Kames Hollow