Wisconsin Holstein Association Wisconsin Holstein

District Show results

 

2015 District Show Results

Manitowoc County Fairgrounds • Manitowoc, WI
Judge: Matt Sloan, Columbus, WI
158 head shown (120 heifers and 38 cows)

Spring Calf (10 & Under) (18 shown)

1 (1st Jr) Titletown Fever Hero-ET Brianne,Brooklyn & Reid Vandoske& Jess Mullik Cleveland
2 (2nd Jr) Trent Valley Aftshock Abra 10 Jordan Lemke Chilton
3 Kaymanor Lexicon Gonzalez Brianna Lemke Chilton
4 Titletown Fever Hannah-ET Brianne,Brooklyn & Reid Vandoske& Jess Mullik Cleveland
5 (1st JrBO) Booth-Haven Lady In-Red-ET Cole, Ava & Campbell Booth Plymouth
6 (2nd BO) Ragnar Golden Dreams Style Mark & Angie Ulness Valders
7 Bella-View Goldwyn Dot-ET Lynn & Sara Harbaugh Plymouth
8 Milksource G W Atwood Glory Josh Krahn & Amanda Smith Greenleaf
9 Milksource Goldchip Gigi-ET Sarah, Austin & Katelyn Henschel Elkhart Lake
10 Ragnar Aftershock Caraibe Mark & Angie Ulness Valders

Spring Calf (7 shown)

1 (1st Jr, 1st JrBO) Bzelite Gold Chanel Brandon David Biese Chilton
2 (2nd Jr, 2nd JrBO) Siemers Rgd Lady-Haya-ET C, J, J, J, C, & L Siemers Newton
3 Titletown Fever Hero-ET Brianne,Brooklyn & Reid Vandoske& Jess Mullik Cleveland
4 Westphalia McCutchen Ezra Charles A. Westphal Byron
5 Trent Valley Aftshock Abra 10 Jordan Lemke Chilton
6 Cycle Golden Dreams Farrah Clarissa Ulness Valders
7 Valley Drive Dickey Mickey Valley Drive Hol LLC Campbellsport

Winter Heifer Calf (30 shown)

1 Cow-Palace Golden Rally Savanna Ridge Sheboygan Falls
2 (1st Jr, 1st BO) Siemers Brokaw Hayas-Joy-ET C, J, J, J, C, & L Siemers Newton
3 (2nd BO) Siemers Brkw Hayas-Noel-ET C, J, J, J, C, & L Siemers Newton
4 Siemers Rgd Haya-Sparkle-ET C, J, J, J, C, & L Siemers Newton
5 Westphal-Elg Defiant Mystic Madison Partners Byron
6 (2nd Jr) RJR McCutchen 4310 Brianne,Brooklyn & Reid Vandoske& Jess Mullik Cleveland
7 Lyn-Vale Advent Pasadena-ET William A. Schultz III Waldo
8 Our-Favorite Lovely In-Red Mary Feucht Waupun
9 Forest-Ridge Armni Merle-ET Adella & Ainsley Loehr & Hunter& Bryce Crowley Omro
10 Levash Table Startup Levash Holsteins Brillion
1st JrBO 2ND-Look BWire 12567-Red-ET Kayli,Kalista,Kaianne, & Kaydence Hodorff Eden

 

Fall Heifer Calf (28 shown)

1 (1st BO) Siemers Hvz Jubilina-Red-ET C, J, J, J, C, & L Siemers Newton
2 (1st Jr, 2nd BO) Siemers C-Vet Haya-Brite-ET C, J, J, J, C, & L Siemers Newton
3 Legend-Maker Golden Destiney Levash Holsteins Brillion
4 (2nd Jr) Mauk-E-Way Durham Anna-ET Cole, Ava, Campbell & Royce Booth Plymouth
5 Ran-Rose G Chip Dixie-Tw Randall A. Geiger Greenleaf
6 A-K Atwood Silver Angela A. Kuester Kiel
7 Siemers Brkw Ash-Lyn-ET C, J, J, J, C, & L Siemers Newton
8 Elmlo Atwood Lucroy Austen Schmidt Cascade
9 Sildajak Phoenix Space-ET Levash Holsteins Brillion
10 Cow-Palace Brady 2704 Savanna Ridge Sheboygan Falls
1st JrBO Booth-Haven We Love-Red-ET Cole, Ava, Campbell & Royce Booth Plymouth

 

Summer Yearling Heifer (14 shown)

1 (1st BO) Ryan-Crest Wbrk Ellie Mae-ET Dylan J. Ryan & Kyle Natzke Fond du Lac
2 Siemers Gsn HayaPrincess-ET C, J, J, J, C, & L Siemers Newton
3 Lyn-Vale Brokaw Amber Kyle Natzke Fond du Lac
4 (1st Jr) Milksource Apple Wine-Red Cole, Ava, Campbell & Royce Booth Plymouth
5 (2nd BO) Fer-Crest Chlis Canarlian-TW Brandon Ferry Hilbert
6 (2nd Jr) Kress-Hill MS Sundance-Red Gage Lisowe, Owen&Kendyll Kress & James Jens Newton
7 (1st JrBO) Deervue-Acres IRIS Sarah Henschel Elkhart Lake
8 Jenny-Lou Dickey 3824 Andrew R Greenfield Waupun
9 Rose-E-RS Gold Dreams Iris Robert Schuricht Plymouth
10 WIlstar B-Wire Dishes-Red Jordan Haelfrisch Greenleaf

 

Spring Yearling Heifer (19 shown)

1 Siemers Brokaw Haya-Star-ET C, J, J, J, C, & L Siemers Newton
2 (1st Jr, 1st BO) Siemers EQ Whippin-Good C, J, J, J, C, & L Siemers Newton
3 (2nd BO) Lyn-Vale Brokaw Bellatorae William A. Schultz III Waldo
4 Ms Happy At Love C, J, J, J, C, & L Siemers Newton
5 (1st JrBO) Booth-Haven Airlift Admire Cole, Ava, Campbell & Royce Booth Plymouth
6 Legend-Maker Larson Gix-Red-ET Levash Holsteins Brillion
7 Hilrose Atwood Portrait-ET Jeff Brantmeier Sherwood
8 (2nd Jr) 2ND-Look Brokaw Katie Kayli, Kalista, Kaianne & Kaydence Hodorff Eden
9 OCD Chelios Charlie-ET Brandon David Biese Chilton
10 Buitiful Favre Nikki-ET Jimmy & Sean Jens Sheboygan Falls

 

Winter Yearling Heifer (15 shown)

1 (1st BO) Siemers Dfnt J-Star-Red-ET C, J, J, J, C, & L Siemers Newton
2 (2nd BO) Siemers Brkw Whipcream-ET C, J, J, J, C, & L Siemers Newton
3 Sayabec Nykon Nydja Brianne Vandoske & Nicholas Koenig Cleveland
4 (1st Jr) Duckett Atwood Nelly Zachary Lemke Chilton
5 (2nd Jr) Glennlawn Brokaw Evilyn Brianna Adamavich Plymouth
6 Willow-Marsh Macey-Red Brandon David Biese Chilton
7 (1st JrBO) Bleck Elise AS Silver Elise Bleck Glenbeulah
8 Deervue-Acres Kansas Sarah, Austin & Katelyn Henschel Elkhart Lake
9 (2nd JrBO) Kampy Sid Gameday-ET Darren & Derreck Kamphius Brandon
10 Bella-Ridge Shckng Great-ET Hunter Crowley Omro

 

Fall Yearling Heifer (8 shown)

1 Pamprd-Acres Holly-Red-ET C, J, J, J, C, & L Siemers Newton
2 (1st Jr) Robrook WIndbrook Myleigha Dawson & Kylie Nickels Fond du Lac
3 Dymentholm Atic Showstar C, J, J, J, C, & L Siemers Newton
4 (1st BO) Sunnyside Nelly Atwood Sunnyside Dairy Farms, LLC Valders
5 OCD Atwood Libby-ET Derrek S Kamphuis Brandon
6 (2nd Jr, 1st JrBO) 2ND-Look Metal 9021 Kayli, Kalista, Kaianne & Kaydence Hodorff Eden
7 McCulley Absolute Stacie-ET Austin M McCulley Reedsville
8 McCulley Absolute Sadie-ET Austin M McCulley Reedsville

 

Junior Champion of the Jr Show

Siemers C-Vet Haya-Brite-ET C, J, J, J, C, & L Siemers Newton

 

Reserve Junior Champion of Jr Show

Robrook WIndbrook Myleigha Dawson & Kylie Nickels Fond du Lac

 

Junior Champion of the Open Show

Siemers Hvz Jubilina-Red-ET C, J, J, J, C, & L Siemers Newton

 

Reserve Junior Champion of the Open Show

Ryan-Crest Wbrk Ellie Mae-ET Dylan J. Ryan & Kyle Natzke Fond du Lac

 

Junior Best Three Females (2 shown)
1. Siemers Holsteins
2. Booth Haven

Junior Two-Year-Old (5 shown)

1 (1st BO, BU) Ryan-Vu Regin Raz A Taz C & M Ryan, Majestic View & Crailoo Dairy Fm Fond du Lac
2 (2nd BO) ElmLo Defiant Kamikaze Austin Schmidt & Nicholas Schuster Casacade
3 Hilrose Sanchez Peacefull Jeff Brantmeier Sherwood
4 (1st JrBO) Kampy Braxton Spirit Rae Derrek S & Darren M Kamphuis Brandon
5 Mkrahn Guthrie Sadie Mitchell Krahn Brillion

 

Senior Two-Year-Old (8 shown)

1 (1st Jr, BU) Dubosson Forteresse Glauco C, J, J, J, C, & L Siemers Newton
2 (2nd Jr, 1st JrBO) Booth-Haven Classy Lady-Red Cole, Ava & Campbell Booth Plymouth
3 (2nd BO) Royal-Vista Airlift 2711 Royal Vista Holsteins & Eric & Brandy Westphal Byron
4 Westphalia Dempsey Erie Charles A. Westphal Byron
5 Hilrose Goldsun Buffy Joseph A. Brantmeier Sherwood
6 Siemers Sid Ava-Desire-ET Nicholas Koenig Cleveland
7 Hilrose Hero Raelynn Jeff Brantmeier Sherwood
8 Vt-Pond-View Ameris-ET Brianna Adamavich Plymouth

 

Junior Three-Year-Old (3 shown)

1 (BU) Ran-Rose Dempsey Feline Josh Krahn Greenleaf
2 (1st Jr) Milksource G Chip Jaden-ET Sarah, Austin & Katelyn Henschel Elkhart Lake
3 (1st BO) Bradbo Detroit Nike Bradbo Farms, Inc. Pickett

 

Senior Three-Year-Old (11 shown)

1 (BU, 1st BO) Siemers Destry Joy-Red-ET C, J, J, J, C, & L Siemers Newton
2 (1st Jr) EK-Erhardt Fevr Amaretto-ET Brianna Adamavich Plymouth
3 (2nd BO) Hilrose Lathority Payton-ET Jeff Brantmeier Sherwood
4 Sunnyside Camiile Atwood Sunnyside Dairy Farms, LLC Valders
5 Milksource Dundee Kamee-ET Erin E. Jens Sheboygan Falls
6 Moss-Oak Aftershoc Eletric Melanie Blank Sheboygan
7 Hilrose Windbrook Presley-ET Jeff Brantmeier Sherwood
8 Burledge G W Atwood Giorgio Ray, Rae Nell, Joseta & Theodore Halbur Fond du Lac
9 Krull Goldwyn Eloquence-ET James Jens Sheboygan Falls
10 Maple-Home Denison Neve-ET Sara L. Feldmann Howards Grove
2nd Jr Deervue-Acres Sid Taz Sarah, Austin & Katelyn Henschel Elkhart Lake

 

Intermediate Champion - Open Show

Siemers Destry Joy-Red-ET C, J, J, J, C, & L Siemers Newton

 

Reserve Intermediate Champion - Open Show

Ryan-Vu Regin Raz A Taz C & M Ryan, Majestic View & Crailoo Dairy Fm Fond du Lac

 

Four-Year-Old (6 shown)

1 (BU) Whitnell Duplex Layla C, J, J, J, C, & L Siemers Newton
2 Pierstein Goldwyn Roll-ET Chad & Mark Ryan Fond du Lac
3 Harvue Atwood Peppernoise San-Ron Holsteins Sheboygan
4 (1st Jr) Siemers Destry Sunny-Red-ET Gage Lisowe, Owen&Kendyll Kress & James Jens Newton
5 Hilrose Atwood Patricia Jeff Brantmeier Sherwood
6 Duckett-SA Atwd Farrah-ET Siemers Holstein Farms, Inc. Newton

 

Five-Year-Old (2 shown)

1 (BU, 1st BO) Hilrose Advent Anna-Red-ET Joseph A. Brantmeier Sherwood
2 Elm-Park Fubu-ET Austin M McCulley Reedsville

 

Six-Year-Old & Older (3 shown)

1 (BU, 1st Jr) Drumlee Mischief Denison C, J, J, J, C, & L Siemers Newton
2 Glennlawn Gold Tanqueray Brianna Adamavich Plymouth
3 Werrcroft Goldwyn Tara Brianne, Brooklyn & Reid Vandoske Cleveland

 

Bred & Owned of the Junior Show

Booth-Haven Classy Lady-Red Cole, Ava & Campbell Booth Plymouth

 

Senior Champion & Grand Champion of the Junior Show

Drumlee Mischief Denison C, J, J, J, C, & L Siemers Newton

 

Reserve Senior Champion & Reserve Grand Champion of Junior Show

Dubosson Forteresse Glauco C, J, J, J, C, & L Siemers Newton

 

Senior Champion of the Open Show

Drumlee Mischief Denison C, J, J, J, C, & L Siemers Newton

 

Reserve Senior Champion of the Open Show

Whitnell Duplex Layla C, J, J, J, C, & L Siemers Newton

 

Grand Champion of the Open Show

Drumlee Mischief Denison C, J, J, J, C, & L Siemers Newton

 

Reserve Grand Champion of the Open Show

Siemers Destry Joy-Red-ET C, J, J, J, C, & L Siemers Newton

 

Best Udder of the Show

Drumlee Mischief Denison C, J, J, J, C, & L Siemers Newton

 

Champion Bred & Owned of the Show

Siemers Destry Joy-Red-ET C, J, J, J, C, & L Siemers Newton

 

Produce of Dam (2 shown)
1. Booth-Haven
2. Mitchell Krahn

Dam & Offspring (2 shown)
1. Kress Hill Dairy
2. Booth-Haven

Premier Breeder:
Hilrose Holsteins

Premier Exhibitor:
Siemers Holsteins

Premier Sire:
Bradale Goldwyn