Wisconsin Holstein Association Wisconsin Holstein

district Show results

 

2014 District 10 Results

Sheboygan County Fairgrounds • Plymouth, WI
Judge: Tom Cull, Lomira, WI
175 head shown (123 heifers and 52 cows)

Spring Calf (10 & Under) (17 shown)

1 (1st Jr.) Duckett Chelios Tiffany Brianna Lemke Chilton
2 (2nd Jr.) Duckett Fever Emmy-ET Jordan Lemke Chilton
3 (1st B&O) 2Nd-Look Brokaw Katie Kayla Eden
4 (1st JrB&O) Booth-Haven Moolatte-Red Cole, Ava, Campbell & Royce Booth Plymouth
5 (2nd JrB&O) Booth-Haven A Mocha-Red-ET Cole, Ava, Campbell & Royce Booth Plymouth
6 Forest-Ridge Abs Milly-Red Kurt & Sarah Loehr Eden
7 Jenlar Sanchez Shine Brianna Meyer Chilton
8 Ragnar Goldstar Crush Mark & Angie Ulness Valders
9 Deervue-Acres Sofia Rae Sarah, Austin & Katelyn Henschel Elkhart Lake
10 Stranshome Dundee Darine-ET Bennett Borgwardt Valders

Spring Calf (9 shown)

1 (1st Jr.) Duckett Chelios Tiffany Brianna Lemke Chilton
2 (2nd Jr.) Duckett Fever Emmy-ET Jordan Lemke Chilton
3 (1st Jr.B&O) Siemers Brw Scarlet-Star-ET CJJJCL Siemers Newton
4 (2nd B&O) Lyn-Vale Brokaw Bellatorae William A. Schultz III Waldo
5 Ryan-Vu Brokaw Reaction Dylan Ryan  
6 El-Lyn Larson Starburst Hanke Farms, Inc. Sheboygan Falls
7 Manke Glauco Confetti Andrew Manke Valder
8 Webb-Vue Rockwell 7286 Robert A. Webb Plymouth
9 Webb-Vue Dickey 7303 Robert A. Webb Plymouth

 

Winter Heifer Calf (16 shown)

1 Siemers Defnt Great-Red-ET CJJJCL Siemers Newton
2 (1st B&O) Siemers Wood Ashlyn-ET Siemers Holsteins Newton
3 (1st Jr.) Elmlo 1 2 3 Shotski Nicholas Schuster & Laura Finley Fond du Lac
4 (2nd Jr.) Siemers Defiant J-Bright-ET CJJJCL Siemers Newton
5 Willow-Marsh Macey-Red Cole, Ava, Campbell & Royce Booth Plymouth
6 Duckett Alex Twinkle-ET Brianne Vandoske & Nicholas Koenig Cleveland
7 Bella-Ridge Shckng Great-ET Hunter Crowley Omro
8 Duckett Atwood Neily Zach Lemke Chilton
9 (2nd B&O) Ryan-Vu Absolute Nevada Mark J. Ryan Fond du Lac
10 Bella-Ridge Aftrshck Gin-ET Derrek S & Darren M Kamphuis Brandon
(1st Jr. B&O) Bleck Elise As Silver Elise M Bleck Glenbeulah

 

Fall Heifer Calf (30 shown)

1 (1st B&O) Ryan-Vu Gchip Claudette-ET Chad & Mark Ryan, Chris & Jennifer Hill Fond du Lac
2 (2nd B&O) Ryan-Vu Reginald Emblem Chad & Mark Ryan Fond du Lac
3 Ocd Atwood Mojo-ET Gus Wind Holsteins Plymouth
4 (1st Jr.) Red-Brae Gold Chip Goldie Elise M Bleck Glenbeulah
5 Dymentholm Atic Showstar-ET Siemers Holsteins Newton
6 Ms Hilrose Atwood Beyonce R. & W. Sabo & A. & A. Brantmeier Sherwood
7 Siemers Dfnt J-Dream-Red-ET C,J,J,J,C,L Siemers Newton
8 Robrook Windbrook Myleigha Timothy & Barb Natzke & Patty & Ron Strobel Fond du Lac
9 (2nd Jr.) 2Nd-Look Metal 9021 Kayli, Kalista, Kaianne & Kaydence Hodorff Eden
10 Lyn-Vale Braxton Galactic William A. Schultz III Waldo

 

Summer Yearling Heifer (23 shown)

1 Petitclerc Windbrk Frimouss-ET C,J,J,J,C,L Siemers Newton
2 (1st Jr.) Ocd Sid Caylee-ET Brianne Vandoske & Nicholas Koenig Cleveland
3 (1st B&O) Cow-Palace Fever So Real San-Ron Holsteins Howards Grove
4 (2nd B&O) Siemers Defiant Juby-Red-ET Siemers Holstein Farms, Inc. Newton
5 Ryan-Vu Regin Raz A Taz C & M Ryan, Majestic View & Crailoo Dairy Farm Fond du Lac
6 Scenic-Edge Bw Jenna-Red-ET David L. Preder & Rodney W. Bohnhoff Plymouth
7 Forest Ridge Larson 782 Kurt & Sarah Loehr Eden
8 (2nd Jr.) Mauk-E-Way Damion Laina Cole & Ava Booth Plymouth
9 Wilstar Atwood Glory Brianna Adamavich Plymouth
10 Pineyvale Brokaw Harmony Zachary Lemke Chilton

 

Spring Yearling Heifer ( 10 shown)

1 Entourage-Lc Sid Preference C,J,J,J,C,L Siemers Newton
2 (1st B&O) Dreamhaven Dempsey Rumchata Krista Luedtke Hortonville
3 (1st Jr., 1st Jr. B&O, 2nd B&O) Kampy Braxton Spirit Rae Derrek S & Darren M Kamphuis Brandon
4 Hilrose Sanchez Peacefull Jeff Brantmeier Sherwood
5 (2nd Jr.) Elmlo Defiant Kamikaze Nicholas I Schuster & Laura Leah Finley Fond du Lac
6 Hi-Rev Atwood Sho-Me Mae-ET Hi-Rev Genetics Manitowoc
7 Ms Crestbrooke Bnick Teagin Tim, Barbara & Kyle Natzke Fond du Lac
8 Milksource Attic Limbo Sarah, Austin & Katelyn Henschel Elkhart Lake
9 Duckett Goldsun Oakley Autumn & Sierra King New Holstein
10 Fischer-Trio Airlift Sis-ET Fischer Trio Manitowoc

 

Winter Yearling Heifer (9 shown)

1 (1st B&O) Siemers Sid Scarlett-ET C,J,J,J,C,L Siemers Newton
2 (2nd B&O) Siemers Fever Hia-Glam-ET C,J,J,J,C,L Siemers Newton
3 (1st Jr.) Cloveredge Dempsey Elenore Kayla M Krahn Greenleaf
4 Lyn-Vale Cherrypepper-Red William A. Schultz Iii Waldo

5 (2nd Jr.,1st Jr. B&O)

Booth-Haven Classy Lady-Red Cole, Ava & Campbell Booth Plymouth
6 Red-Brae Uman Macki Elise & Brady Bleck Glenbeulah
7 Black-Lion Dare To Dreambig Jacob Ulezelski Plymouth
8 Milksource Durhm Lepoard-ET Sarah, Austin & Katelyn Henschel Elkhart Lake
9 Burledge Gold Chip Gabbana Ray, Rae Nell, Joseta & Theodore Halbur Fond du Lac

 

Fall Yearling Heifer (9 shown)

1 (1st Jr.) Westphalia Dempsey Erie Jacob Ulezelski Plymouth
2 (2nd Jr., 1st B&O) Siemers Damion Scar-Let-ET CJJJCL Siemers Newton
3 Craigcrest Rejoices Reconfir-ET Eva Doornink St. Croix
4 (2nd B&O) Hilrose Dempsey Patty-ET Jeff Brantmeier Sherwood
5 Hilrose Dempsey Ponder-ET Jeff Brantmeier Sherwood
6 Dubosson Forteresse Glauco CJJJCL Siemers Newton
7 Hilrose Hero Raelynn Jeff Brantmeier Sherwood
8 Siemers Dude Ashlynpride-ET Nicholas Koenig Cleveland
9 Ocd Sid Marie-ET Zachary Lemke Chilton

 

Junior Champion of the Jr Show

  Westphalia Dempsey Erie Jacob Ulezelski Plymouth

 

Reserve Junior Champion of Jr Show

  Siemers Damion Scar-Let-ET C,J,J,J,C,L Siemers Newton

 

Junior Champion of the Open Show

Ryan-Vu Gchip Claudette-ET Chad & Mark Ryan, Chris & Jennifer Hill Fond du Lac

 

Reserve Junior Champion of the Open Show

Petitclerc Windbrk Frimouss-ET C,J,J,J,C,L Siemers Newton

 

Junior Best Three Females (5 shown)
1.Ryan-Vu Holsteins, Fond du Lac
2.Siemers Holsteins, Newton
3. Hilrose Dairy, Sherwood

Junior Two-Year-Old (9 shown)

1 (1st BU & B&O) Ryan-Vu Sid Molly Dylan & Cameron Ryan Fond du Lac
2 Sunspark Dempsey Dara CJJJCL Siemers Manitowoc
3 (2nd B&O) Lyn-Vale Bw Phoebe-Red William A. Schultz III Waldo
4 Hilrose Atwood Danae Joseph A. Brantmeier Sherwood
5 Frozenes 9Cees Pippy-ET Austen Schmidt Cascade
6 (1st Jr.) Duckett-Sa Florecent Zachary Lemke Chilton
7 (2nd Jr.) Lyn-Vale Reality Mylee-Red Cole, Ava, Campbell & Royce Booth Plymouth
8 Westphalia Goldchip Agenda Charles Westphal Byron
9 Frozenes Destry Hanna Dianna Zimdars Ripon

 

Senior Two-Year-Old (14 shown)

1 (1st BU & B&O) Siemers Destry Joy-Red-ET C,J,J,J,C,L Siemers Newton
2 (2nd B&O) Siemers Sid Whip 17669 C,J,J,J,C,L Siemers Newton
3 (1st Jr.) Bella-Ridge Gin Blossom-ET Derrek S & Darren M Kamphuis Brandon
4 Dannys-BD Atwood Aidan-ET Sunnyside Dairy Farms, LLC Valders
5 Elmlo Sanchez Canadian Club Austen Schmidt Cascade
6 Harvue Braxton Robbie San-Ron Holsteins Howards Grove
7 (2nd Jr.) Deervue-Acres Sid Taz Sarah, Austin & Katelyn Henschel Elkhart Lake
8 Ek-Erhardt Fevr Amaretto-ET Brianna Adamavich Plymouth
9 Hilrose Braxton Precious-ET Jeff Brantmeier Sherwood
10 Lyn-Vale Bm Raynell-Red-ET William A. Schultz III Waldo

 

Junior Three-Year-Old (8 shown)

1 (1st B&O) Lyn-Vale Picolo Maiden William A. Schultz III Waldo
2 (1st BU & 2nd B&O) Goldfawn Dundee Carlita Abbi Lea Goldenberg & Ryan Vu Fond du Lac
3 (1st Jr. B&O) Bee-Bow Atlantic Lasagna Nicholas I. Schuster Fond du Lac
4 Siemers After-Tana Gal-ET Siemers Holsteins Netwon
5 Hilrose Braxton Peggy-ET Jeff Brantmeier Sherwood
6 Sunnyside 2106 Baltimor Sunnyside Dairy Farms, LLC Valders
7 (2nd Jr. ) Ripp-Co Braxton Dairy Kayla M Krahn Greenleaf
8 Schluter Dura Playmate Derek Gabsch Cleveland
9 Siemers Fvr Hiadream-ET C,J,J,J,C,L Siemers Newton

 

Senior Three-Year-Old (7 shown)

1 (1st BU) MS D Apple Dawn-ET Jimmy's Elite Genetics Manitowoc
2 (1st Jr.) Siemers Destry Sunny-Red-ET Gage Lisowe, Owen&Kendyll Kress & James Jens Newton
3 ( 1st B&O, 2nd Jr.) Siemers Dundee Goldchild-ET Crystal Siemers-Peterman & Jordan C. Siemers Newton
4 (1st B&O) Hilrose Baltimor Penny-ET Jeff Brantmeier Sherwood
5 Budjon-Jk Durham Erupt-ET Charles Westphal Byron
6 (2nd B&O) Meado-Brook Picolo 4661-Red Mitchell J. Kappelman Two Rivers
7 Ryan-Vu Sanchez Miracle-TW Kyle Zimdars Ripon

 

Intermediate Champion - Open Show

Ryan-Vu Sid Molly Dylan & Cameron Ryan Fond du Lac

 

Reserve Intermediate Champion - Open Show

Sunspark Dempsey Dara C,J,J,J,C,L Siemers Manitowoc

 

Four-Year-Old (8 shown)

1 (1st BU) Criter-Ridge Reba-Red-ET C,J,J,J,C,L Siemers Newton
2 (1st Jr.) Macha Rejeanne Brake Luke Hopkins Fond du Lac
3(2nd Jr.) Wilstar Lion K 7409-Red-ET Kayli, Kalista & Kaianne Hodorff Eden
4 Paulo-Bro Atwood Jan 8608 Robert Sabo Green Bay
5(1st B&O) Hilrose Sidney Peru Andrew Brantmeier Sherwood
6(2nd B&O) Elmlo Debonair Lemondrop Austen Schmidt Cascade
7 Pinehurst Lady Fable-ET Amanda Knoener Newton
8 Butz-Butler Jaspr Aspire Mary Feucht Waupun

 

Five-Year-Old (4 shown)

1 (1st Jr, & 1st B&O) Siemers Goldwyn Glams-ET C,J,J,J,C,L Siemers Newton
2 (2nd Jr.) Buchholz Baxter Ja Ja Alex Huibregtse Plymouth
3 ( 1st BU & 2nd B&O) Scenic-Edge Mrb Jolynn-Red David Preder & Rodney Bohnhoff Plymouth
4 Sky-Reach Jet Eqlipse-ET Hanke Farms, Inc. Sheboygan Falls

 

Six-Year-Old & Older (2 shown)

1 (1st BU & Jr.) Rob-Cri Strmtic Manitoba-ET Brianna Adamavich Plymouth
2 Luck-E Durhan Token Sunnyside Dairy Farms, LLC Valders

 

Bred & Owned of the Junior Show

Bee-Bow Atlantic Lasagna Nicholas I. Schuster Fond du Lac

 

Senior Champion & Grand Champion of the Junior Show

Siemers Destry Sunny-Red-ET Gage Lisowe, Owen & Kendyll Kress & James Jens Newton

 

Reserve Senior Champion & Reserve Grand Champion of the Junior Show

Macha Rejeanne Brake Luke Hopkins Fond du Lac

 

Senior Champion of the Open Show

Criter-Ridge Reba-Red-ET CJJJCL Siemers Newton

 

Reserve Senior Champion of the Open Show

Macha Rejeanne Brake Luke Hopkins Fond du Lac

 

Grand Champion of the Open Show

Criter-Ridge Reba-Red-ET CJJJCL Siemers Newton

 

Reserve Grand Champion of the Open Show

Ryan-Vu Sid Molly Dylan & Cameron Ryan Fond du Lac

 

Best Udder of the Show

Criter-Ridge Reba-Red-ET CJJJCL Siemers Newton

 

Champion Bred & Owned of the Show

Ryan-Vu Sid Molly Dylan & Cameron Ryan Fond du Lac

 

Produce of Dam (1 shown)
1. Hillrose Dairy, Sherwood

Dam & Offspring (1 shown)
1. Hillrose Dairy, Sherwood

Premier Breeder and Premier Exhibitor:
Siemers Holsteins, Newton