Wisconsin Holstein Association Wisconsin Holstein

district Show results

 

2013 District 6 Results

Stoughton Fairgrounds, Stoughton, WI
Judge: Roger Turner
225 head shown (162 heifers & 63 cows)

Spring Calf (10 & Under) (14 shown)

1 (1st B&O) S-Fine 4538 Braxton Boston So Fine Bovine
2 Miss Fortune Melanie-ET Kietzman J&J Sigworth & J Breitbach
3 Jeffrey-Way LVN Black Gold Brooks Hendrickson
4 Miss Titanic Snickers J Kietzman J&J Sigwarth
5 Marsh-Vue Being Sassy-Red Keith Hagen
6 (1st Jr) Jenny-Lou KJ Snazzy Kyle, Allison, Kayla, & Luke Trustem
7 Oeh-My Alexander Mahalo Chase & Willow Oemichen & H,R, & A Kietzman
8 Weis-Haven Frosty Snowflake David & Sindy Weis
9 Berryridge Atwood Twixxy Endres Berryridge Farms LLC
10 (2nd Jr) WI Fischerdale Forever Lindsey, Ashlyn, & Cole Sarbacker


Spring Calf (15 shown)

1 (1st B&O) Trent-Way Tamikos Taffy-ET Trent Hendrickson
2 (1st Jr) BHHD Sid Legacy Nicole Ballweg & Karlee Ketelboeter
3 S-Fine 4538 Braxton Boston So Fine Bovine
4 (2nd Jr) Virhada Reality Montana-Red Karsen Haag
5 Miss Fortune Melanie-ET Kietzman J&J Sigworth & J Breitbach
6 Quad-R Fever Bambi Tanya & Ryan Smith
7 MS Ziems Braxton Hava Heart T&L, B&K, &B Ziemba
8 Ziems Braxton Latonia Ziems Farms
9 Hosto Miss March-Red-TW Kelly L & Ruth Ann Hosto
10 Kellercrest Supersire Bell Kimberly Keller


Winter Heifer Calf (32 shown)

1 (1st B&O & 1st Jr) Jenny-Lou Braxton 3471 K, A,K, & L Breunig
2 (2nd Jr) Bur-Wall Sanchez Pique Malcolm Johnson
3 Siemers R-Hero Augustana C,E,&Z Endres Siemers
4 Rock-N-Hill-II Alexa Aubrey Brian McCullough
5 Rock-N-Hill Circuit Darbie Lea McCullough
6 Moss-Oak Gibson Pearl Moss-Oak Farm
7 Hurtgenlea Amazing Hyacinth Hurtgenlea LTD
8 BHHD Sid Eygptian Nicole Ballweg &Karlee Ketelboeter
9 Berryridge Gurthrie Nallana Cassandra & Elizabeth Endres
10 Sonnenbrook Goldchip Aria Ryan & Adam Sonnenbrug


Fall Heifer Calf (38 shown)

1 (1st B&O) Hillpine Stone Fever Lauber Farm
2 (1st Jr) Wi Fischerdale Damion Rambo Sara Griswold
3 (2nd Jr) BHHD Eden Dempsey Nicole Ballweg & Karlee Ketelboeter
4 Hoesly Atwood Payday Jake & Paige Hoesly
5 Opsal Braxton Carly-ET Josh, Joey, & Felicia Opsal
6 Berryridge Guthrie Atwood 576 Sela & Kelby Fossum
7 Jenny-Lou Fever Rondo-ET Kyle, Allison, Kayla, & Laurne Breunig
8 Hagen Braxton Maria Keith Hagen
9 Quad-R Goldchip Blaze-ET Tanya & Ryan Smith
10 Lars-Acres Goldchip Flirtin B,D,&L Trustem


Summer Yearling Heifer (22 shown)

1 (1st Jr & 1st B&O) WI Fischerdale G Repeat Elizabeth Sarbacker
2 WI Fischerdale T Sun Exactly  Elizabeth Sarbacker
3 Ladies-Run Katalina Nick & Jessica Sarbacker
4 Duckett SR Dundee Style-ET John Klossner
5 Ourway Redliner Spots-Red Ourway Holsteins
6 (2nd Jr) Milksource Damion Electra Benjamin Kronberg
7 Phoenix Speckies Jenna Langer
8 Opsal Hero Specialty-ET Josh, Joey, & Felicia Opsal
9 MLTU Redliner Frieda-Red Haag Dairy LLC
10 Berryridge Bradnck Nalia-ET Endres Berryridge Farms LLC


Spring Yearling Heifer (15 shown)

1 (1st B&O & 1st Jr) Berryridge Gldchp Eccentric  Elizabeth & Zackary Endres
2 Ziems Reginald Muddyngs Monet Timothy & Leah Ziemba
3 Fischerdale Braxton Juke Elizabeth Sarbacker
4 Ziems Atwood Sasha Timothy & Leah Ziemba
5 (2nd Jr) Berryridge Guthrie Daydream Elizabeth & Sarah Endres
6 Ourway Goldsun Empress Ourway Holsteins
7 Ourway Guthrie Pearl Ourway Holsteins
8 BHHD Sid Libby Nicole Ballweg & Karlee Ketelboeter
9 Hobby-Hill AL Tia Riley Miller
10 Sonnenbrook Guthrie Abilene Ryan Sonnenbrug


Winter Yearling Heifer (15 shown)

1 (1st Jr) Milksource Guthrie Funny-ET Kristen, Jenna, & Nicole Broege
2 (1st B&O) Glenn-Ann GC Scandal-ET Glenn-Ann
3 (2nd Jr) Rock-N-Hill-II Astero Crumb Rachel McCullough
4 Fischerdale Windbrook Etta Elizabeth Sarbacker
5 Hobby-Hill Apple Lana-RC Riley Miller
6 Berryridge Divine Intrvntion  Elizabeth & Zachary Endres
7 Weis-Way Atwood Mistletoe Daniel Weis
8 Berryridge Jordan Jasquine Natalie Endres
9 Opsal Dundee Synthesize Josh, Joey, & Felicia Opsal
10 Glenn-Ann Sid Shalamar Glenn-Ann


Fall Yearling Heifer (11 shown)

1 (1st B&O) Rock-N-Hill Circuit Marion Lea McCullough
2 (1st Jr) Rock-N-Hill Garret Liz Garrett Lederman
3 (2nd Jr) Jeffrey-Way WB Twitter-ET Brienne Hendrickson
4 Fischerdale Fever Estro Elizabeth Sarbacker
5 Ziems Dusk Lila Renee Pierick
6 Lylehaven Lashes-ET Ryan Sonnenbrug
7 Kellercrest Goldwyn Beauty Kimberly Keller
8 Royal-Vista Alexander 2455  Katie, Amber, & Mitchell Dammen
9 Glenn-Ann Sid Shaka-ET Glenn-Ann
10 Jeffrey-Way Atwood Trimble Brooks Hendrickson


Junior Champion of the Jr Show

WI Fischerdale Damion Rambo Sara Griswold


Reserve Junior Champion of Jr Show

Milksource Guthrie Funny-ET Kristen, Jenna, & Nicole Broege


Junior Champion of the Open Show

Hillpine Stone Fever Lauber Farm


Reserve Junior Champion of the Open Show

WI Fischerdale Damion Rambo Sara Griswold


Junior Best Three Females (
4 shown)

1 Fischerdale
2 Lea McCullough
3 Ziems
4 Glenn-Ann


Junior Two-Year-Old (7 shown)

1 (BU, 1st B&O & 1st Jr) OpsalWIstar Dare Shot-ET Josh, Joey, & Felicia Opsal
2 Glenn-Ann Palermo Angela Robert Cramer Jr
3 Bella-View Alexandra Jenna Langer
4 Ourway Kite Candy-ET Ourway Holsteins
5 Hurtgenlea Burn Chateau-Red Hurtgenlea LTD
6 Poelman Fever Rouletto John & Joan Judd
7 (2nd Jr) Hoesly Dundee Espresso-ET Jake & Paige Hoesly


Senior Two-Year-Old (20 shown)

1 (BU, 1st Jr, & 1st B&O) Rock-N-Hill-II Atwood Crisco Rachel McCullough
2 (2nd Jr) Luck-E Braxton Maeve Nicole Ballweg & Karlee Keteboeter
3 MS L-Maples-BO SG Durham 46 Jenna Langer
4 Butlerview Aftersh April-ET Ryan Lauber
5 Brunland Sanchez Dakota K,J Broege
6 Opsal Denton Beautiful Josh & Joey Opsal
7 St. Jacob Sanchez Hava Tiimothy, Leah, Kevin, Barb Ziemba
8 Moss-Oak Braxton Maritza Victoria & Amelia Cooper
9 Berryridge GW Atwd Spice Cassandra & Elizabeth Endres
10 Quad-R Atwood Dutchess Tanya & Ryan Smith


Junior Three-Year-Old (5 shown)

1 (BU & 1st B&O) Rock-N-Hill-II Cranberry Chris & Mike McCullough
2 (1st Jr) Jeffrey-Way Advent Dynasty Patrick Blair
3 (2nd Jr) BHHD Lil Gold-ET Nicole Ballweg
4 MS Starmark Con Racy-Red-ET Jenna Langer
5 Kingsmill Atwood Tida-ET John & Joad Judd


Senior Three-Year-Old (11 shown)

1 (1st B&O) Hosto Durham Windfall Kelly & Ruth Ann Hosto
2 (BU) Glenn-Ann Jasper Shining-ET Glenn-Ann
3 MS Jenny Lou SHTL Lildebbi-ET Mystic Valley
4 Ziems Lheros Libertine Timothy Ziemba
5 Sauale-Leigh Sanchez Lea-ET Daniel Weis
6 (1st Jr) Kellercrest Sanchez Bridie Kimberly Keller
7 Sunny-Valley A Favor-Red-ET Wayne DeBuhr
8 Bur-Wall Shaquille Lucky Bur-Wall Holsteins
9 (2nd Jr) Brunland Dundee Dallas K,J Broege
10 Hoesly Shottle Deserae Lukas Wymer


Intermediate Champion - Junior Show & Open Show

Rock-N-Hill-II Atwood Crisco Rachel McCullough


Reserve Intermediate Champion - Junior Show & Open Show

Luck-E Braxton Maeve Nicole Ballweg & Karlee Keteboeter


Four-Year-Old (5 shown)

1 (BU & 1st B&O) Rock-N-Hill-II Pro Uno Chris & Mike McCullough
2 Ziems-EF Dundee Ebony Timothy, Leah, Barbara, & Kevin Ziemba
3 (1st Jr) Fischerdale Damion Reality Elizabeth Sarbacker
4 (2nd Jr) Kishholm Chasity Jenna Langer
5 Kamps-Hollow Ascarlet-Red-ET Brooks Hendrickson


Five-Year-Old (8 shown)

1 (BU & 1st B&O) Me-Do-Meadows Lyster Ann Me-Do-Meadows
2 Sunny-Hillvue Damion Lady Jordan & Jenna Olson
3 Windsor-Menor Ruby-Red Ziems Farms
4 Glenn-Ann Palermo Cheetos Glenn-Ann
5 (1st Jr) Jeffrey-Way Tarita-TW Brienne & Brooks Hendrickson
6 (2nd Jr) Hoesly Advent Magic-ET-RC Jake & Paige Hoesly
7 Berryridge Goldwyn Absolute Natalie Endres
8 Courage Dundee Mattie Emily Parker


Six-Year-Old & Older (4 shown)

1 (BU & 1st B&O) Glenn-Ann Jasper Shiner Glenn-Ann
2 Raggi Durham Tobi Kyle Natzke
3 (1st Jr) Jeffrey-Way Golden-ET Brooks Hendrickson
4 (2nd Jr) Jeffrey-Way Geneva-ET Brienne & Brooks Hendrickson


150,000 lb. Cow (2 shown)

1 (BU & 1st B&0) Rock-N-Hill-II Con Stephany Chris & Mike McCullough
2 Jeffrey-Way Tamiko-ET Trent Hendrickson


Dry 3 & 4 Year Olds (1 shown)

1 (1st B&O) Dale-Em Redman Teddie-Red Dale Heath


Senior Champion of the Junior Show

Fischerdale Damion Reality Elizabeth Sarbacker


Reserve Senior Champion of the Junior Show

Kishholm Chasity Jenna Langer


Grand Champion of the Junior Show

Rock-N-Hill-II Atwood Crisco Rachel McCullough


Reserve Grand Champion of the Junior Show

Luck-E Braxton Maeve Nicole Ballweg & Karlee Keteboeter


Senior Champion and Grand Champion of the Open Show

Rock-N-Hill-II Pro Uno Chris & Mike McCullough


Reserve Senior Champion & Reserve Grand Champion of Open Show

Ziems-EF Dundee Ebony Timothy, Leah, Barbara, & Kevin Ziemba


Best Udder of the Show
& Champion Bred & Owned of the Show

Rock-N-Hill-II Pro Uno Chris & Mike McCullough


Best Three Females (3 shown)

1 Rock-N-Hill-II
2 Glenn-Ann Holsteins
3 Jeffrey-Way Holsteins


Produce of Dam (5 shown)

1 Glenn-Ann Holsteins
2 Jeffrey-Way Holsteins
3 Rock-N-Hill-II
4 Kristen, Jenna, & Nicole Broege
5 Kellercrest Registered Holsteins


Dam & Offspring (4 shown)

1 Fischerdale
2 Kellercrest Registered Holsteins
3 Wayne DeBuhr
4 Jeffrey-Way Holsteins


Premier Breeder and Premier Exhibitor:

Rock-N-Hill-II, Chris & Mike McCullough