Wisconsin Holstein Association Wisconsin Holstein

district Show results

 

2013 District 5 Results

Marquette County Fair Grounds • Westfield, WI
Judge: Ryan Weigel, Platteville, WI
108 head shown (66 heifers and 42 cows)

Spring Calf (10 & Under) (7 shown)

1 Shea-Hi Damion Avery-ET Richard and Jean Sheahan Wonewoc
2 (B&O) Walk-Era Shottle Brooke Walk-Era Farms, Inc. Wisconsin Dells
3 West-Springs Hero Popcorn 36 Hockerman Bros., Inc. Westfield
4 West-Springs Brad Bennelli Hockerman Bros., Inc. Westfield
5 Heinze Guthrie Dixie Mark Heinze Portage
6 Walk-Era Fever Misfire Walk-Era Farms, Inc. Wisconsin Dells
7 (Jr) Ms Paule-View Spirte Accent Suton Paulson & Dustin Kirkpatrick Arlington


Spring Calf (8 shown)

1 (B&O) Rosedale The Rose-Red-ET Rosedale Genetics ltd Oxford
2 Rosedale Broken Spell Rosedale Genetics LTD Oxford
3 Shea-Hi Damion Avery-ET Richard and Jean Sheahan Wonewoc
4 Protege Braxton Roxie Colt & Nikki Voegeli Arlington
5 Walk-Era Shottle Brooke Walk-Era Farms, Inc. Wisconsin Dells
6 Sorg-Land Palermo Cinder Steven & Connie Sorg Spring Green
7 (1st Jr & Jr B&O) Debonair Cowgirl Joette Horkan Reedsburg
8 (2nd Jr) Hardwood Heartbreak-Red Taylor & Kelsey Riedel Spring Green


Winter Heifer Calf (16 shown)

1 Rosedale Nice And EZ-ET Rosedale Genetics Ltd Oxford
2 (1st Jr & Jr B&O) Tsmad-Lyn Fever La Rue Garrett, Theresa & Johanna Madland Lyndon Station
3 Rosedale Rumor Hasit-Red-ET Rosedale Genetics Ltd Oxford
4 (2nd Jr) Synergy Bradnick Haven Levi l Kindschi Loganville
5 KNH- Dempsey Lambeau Tyler, Cole & Mikayla Endres Lodi
6 Paule-View Rant n Rave Suton Paulson Arlington
7 Walk-Era Picolo Juliana Walk-Era Farms, Inc. Wisconsin Dells
8 Walk-Era Braxton Judie Walk-Era Farms, Inc. Wisconsin Dells
9 Walk-Era Alex Absence Walk-Era Farms, Inc. Wisconsin Dells
10 Ms Frozenes GC Lil Velma-ET Ryley & Jesse Frozene Westfield


Fall Heifer Calf (17 shown)

1 (B&O) Hammertime Noniberry-Red Haley & Ryan Krohlow Poynette
2 Rosedale Worth Repeating-ET Rosedale Genetics Ltd Oxford
4 Walk-Era Lauthority Sunny Walk-Era Farms, Inc. Wisconsin Dells
5 (1st Jr) Jerland Sh Gemmalyn-Red-ET Garrett, Theresa & Johanna Madland Lyndon Station
6 Heatherstone Mercurial-ET Chelsea Holschbach Baraboo
7 Rosedale Rsng Legend-Red-ET Rosedale Genetics Ltd Oxford
8 (2nd Jr) Frozenes Gold Chip Emmy-ET Ryley & Jesse Frozene Westfield
9 (1st Jr B&O) KNH-Endres Atlantic Orlando Tyler, Cole & Mikayla Endres Lodi
10 West-Springs BW Barbie-Red Hannah, Hayden & Holden Hockerman Westfield


Summer Yearling Heifer (4 shown)

1 (B&O) Walk-Era Dundee Annelise Walk-Era Farms, Inc. Wisconsin Dells
2 (1st Jr & Jr B&O) Sorg-Land Kalahari Macaroni Taylor Riedel Spring Green
3 Kranzdale Atwood Maddy Tracy Horkan Reedsburg
4 Poly-Kow Epic Akira-ET Tracy Horkan Reedsburg


Spring Yearling Heifer (9 shown)

1 (B&O) Hammertime Windbrook Reno Haley & Ryan Krohlow Poynette
2 Mell-Wood Lauthority R1511 Jack & John Mell Poynette
3 Hammertime Advent Aloha-Red Haley & Ryan Krohlow Poynette
4 (1st Jr) Funny Proposition-Red Tyler, Cole & Mikayla Endres Lodi
5 (2nd Jr) Lyn-Vale DA Raisin-Red Garrett, Theresa & Johanna Madland Lyndon Station
6 Kamps-Hollow WS Atlanta-ET Hannah, Hayden & Holden Hockerman Westfield
7 (Jr B&O) KNH-Endres Palermo Jynx Tyler, Cole & Mikayla Endres Lodi
8 Heritage-E Debbies Dice-ET N & Sarbacker, M & l Evangelo & M & B Heinze Portage
9 Bass-Val GW Atwood Parade Ryan & Cletus Bass Reedsburg


Winter Yearling Heifer (3 shown)

1 (B&O) Rosedale Panty Paid-ET Rosedale Genetics, LTD Oxford
2 Bass-Val Windbrook Janae Ryan & Cletus Bass Reedsburg
3 (1st Jr & Jr B&O) Knh-Endres Fever Sarcasm Tyler Endres Lodi


Fall Yearling Heifer (4 shown)

1 (1st Jr & Jr B&O) KNH-Endres Seaver Onika Tyler, Cole & Mikayla Endres Lodi
2 Walk-Era Fever Montene-ET Walk-Era Farms, Inc. Wisconsin Dells
3 (2nd Jr) Sco-Lo Fever Hailey-ET Melissa Sprecher Sauk City
4 Bass-Val Durham-R Mombi-Red Ryan & Cletus Bass Reedsburg


Junior Champion of the Jr Show

Tsmad-Lyn Fever La Rue Garrett, Theresa & Johanna Madland Lyndon Station


Reserve Junior Champion of Jr Show

Jerland Sh Gemmalyn-Red-ET Garrett, Theresa & Johanna Madland Lyndon Station

 

Junior Champion of the Open Show

Hammertime Windbrook Reno Haley & Ryan Krohlow Poynette

 

Reserve Junior Champion of the Open Show

Hammertime Noniberry-Red Haley & Ryan Krohlow Poynette


Junior Best Three Females (3 shown)

1. Hammertime, Haley & Ryan Krohlow, Poynette
2. Rosedale Genetics, Inc., Mark & Nicky Rueth, Oxford
3. Walk-Era Farms, Inc., Wisconsin Dells

Junior Two-Year-Old (6 shown)

1 (BU & B&O) Rosedale Shes Phonomenal-ET Rosedale Genetics Ltd Oxford
2 May-Day Rose At Rosedale-ET Rosedale Genetics Ltd Oxford
3 Howe-AE Redman Milady-Red Tammy Voegeli & Ann Lerum Arlington
4 West-Springs Palermo 2718 Hockerman Bros., Inc. Westfield
5 (1st Jr) Ahm Lady Priscilla-Red Tyler, Cole & Mikayla Endres Lodi
6 (2nd Jr) Kulp-Dale Destry Ady-Red-ET Joette Horkan Reedsburg


Senior Two-Year-Old (9 shown)

1 (BU & B&O) J-M-L Maples Goldwyn-ET Tom Lyon, Tom Lyon Jr. & Jason Mell Westfield
2 Unique-View Atwood Royal Heatherstone Enterprises & Joel Kietzman Baraboo
3 Ms A-Roses Acclamation Rosedale Genetics Ltd Oxford
4 Tirawley Aftershock Glea Thomas Barrett Camp Douglas
5 L-Maples-BO-Gldwn-Gin II Tom Lyon & Bob Osborn Westfield
6 Ideal-Kr Ivanka Rosedale Genetics Ltd Oxford
7 Bur-Rodz Sanchez Beth Rodney Zietlow Berlin
8 West-Springs Sancz 2607 Saz Hockerman Bros.,Inc. Westfield
9 L-Maples-BO-Gldwn-Gini-ET Tom Lyon & Bob Osborn Westfield


Junior Three-Year-Old (7 shown)

1 (BU & B&O) Heatherstone Palisade Chelsea Leigh Holschbach Baraboo
2 Milksource Goldwyn Rhea-ET Haley & Ryan Krohlow Poynette
3 Ocean-view shotle sherry Rosedale Genetics, Inc. Oxford
4 (1st Jr & Jr B&O) Walk-Era Sanchez Mirimichi Alli Walker Wisconsin Dells
5 (2nd Jr) Hylite Jet Ms Fab-Red-TW Tyler, Cole & Mikayla endres Lodi
6 Bass-Val Damion Juanita Ryan & Cletus Bass Reedsburg
7 Tree-Hayven Shtle Misty-ET Taylor & Kelsey Riedel Spring Green


Senior Three-Year-Old (3 shown)

1 (BU & B&O) L-Maples Advent Patsy Tom Lyon Westfield
2 Tirawley sanchez tipper Thomas Barrett Camp Douglas
3 Paule-view d sanchez left Suton Paulson & Dustin Kirkpatrick Arlington

 

Intermediate Champion - Open Show

J-M-L Maples Goldwyn-ET Tom Lyon, Tom Lyon Jr. & Jason Mell Westfield


Reserve Intermediate Champion - Open Show

Unique-View Atwood Royal Heatherstone Enterprises & Joel Kietzman Baraboo


Four-Year-Old (6 shown)

1 (BU & B&O) Rosedale Stardom Bound-ET Rosedale Genetics Ltd Oxford
2 Pineylawn Jasper Bethany Heatherstone Enterprises, Inc. Baraboo
3 Brookhill Goldwyn Cecile Heatherstone Enterprises, Inc Baraboo
4 L-Maples Mark Henna Tom Lyon Westfield
5 Rosedale Gold-Mine-ET Rosedale Genetics Ltd Oxford
6 L-Maples Hearts Ruby-Red Tom Lyon Westfield

 

Five-Year-Old (6 shown)

1 (BU) Reinecke-Hol Sept Storm S4 Heatherstone Enterprises, inc. Baraboo
2 (B&O) JM-L-Maples Aspen Deb-ET Tom Lyons, Tom Lyons Jr. & Jason Mell Westfield
3 Paradise-RV Xmas Present-ET Rosedale Genetics Ltd Oxford
4 Karr-Mar Final Cut Coconut Mark Heinze Portage
5 (1st Jr) Shea-Hi Damion Amber Adam Field Reedsburg
6 (2nd Jr & Jr B&O) KNH-Endres Gibson Blyss-TW Tyler, Cole & Mikayla Endres Lodi


Six-Year-Old & Older (4 shown)

1 (BU) Bri-Mel-Acres Avt Arika-Red Heatherstone Enterprises, Inc. Baraboo
2 (B&O) L-Maples Advent Melinda-ET Maplelawn Farms Westfield
3 Paule-View Dundee Lauren Suton Paulson & Dustin Kirkpatrick Arlington
4 Greenlea Ad Rae CC-Red-ET  Tom Lyons & Bob Osborn Westfield


150,000 lb. Cow (1 shown)

1 (BU) Cowtown Champion Stalic-ET Heatherstone Enterprises, Inc. Baraboo


Bred & Owned of the Junior Show

Walk-Era Sanchez Mirimichi Alli Walker Wisconsin Dells


Senior Champion & Grand Champion of the Jr Show

Shea-Hi Damion Amber Adam Field Reedsburg


Reserve Senior Champion & Reserve Grand Champion of the Jr Show

Walk-Era Sanchez Mirimichi Alli Walker Wisconsin Dells

Senior Champion & Grand Champion of the Open Show

Rosedale Stardom Bound-ET Rosedale Genetics Ltd Oxford


Reserve Senior & Reserve Grand Champion of the Open Show

Reinecke-Hol Sept Storm S4 Heatherstone Enterprises, inc. Baraboo


Best Udder of the Show

Rosedale Stardom Bound-ET Rosedale Genetics Ltd Oxford


Champion Bred & Owned of the Show

Rosedale Stardom Bound-ET Rosedale Genetics Ltd Oxford


Best Three Females (3 shown)

1. Hammertime Holsteins, Poynette
2. Paule-View, Arlington
3. Taylor & Kelsey Riedel, Spring Green

Produce of Dam (4 shown)
1. Tom Lyon, Tom Lyon Jr. and Jason Mell, Westfield
2. Tom Lyon and Bob Osborne, Westfield
2. Rosendale Genetics Ltd., Mark & Nicky Rueth, Oxford
4. KNH-Endres, Tyler, Cole & Mikayla Endres, Lodi

Dam & Offspring (1 shown)
1. Tom Lyon - Maple Lawn Farm, Westfied

Premier Breeder
Rosedale Genetics, Inc., Oxford

Premier Exhibitor:
Heatherstone Enterprises, Baraboo