Wisconsin Holstein Association Wisconsin Holstein

district Show results

2013 District 1 Results

Polk County Fairgrounds, St. Croix, WI
Judge: Larry Tande, Medford, WI
168 head shown (105 heifers and 63 cows)

Spring Calf (10 & Under) (7 shown)

1 (1st Jr & JBO) Triple-HH Daniel Betsy Summer Hammann Barron
2 (2nd Jr) Mellow-Brook Sid Bambi Dodge Sampair & Austin Weix Elmwood
3 Alfalawn Alexander Devine Alfalawn Farm Menomonie
4 Frisle-Bar Fever Regina Allissa, Justyne & Regina Frisle Prairie Farm
6 Frisle-Vue Danil Safari-Red Allissa, Justyne & Regina Frisle Prairie Farm
7 Hup-Bro Crstn Sweet Cake-Red Huppert Brothers Riverfalls

Spring Calf (7 shown)

1 (1st Jr) Scientific Sid Sassy Rae-ET Katrina Nunes Chippewa Falls
2 (2nd Jr & 1st JB&O) Triple-HH Daniel Betsy Summer Hammann Barron
3 Mellow-Brook Sid Bambi Dodge Sampair & Austin Weix Elmwood
4 Scientific Sid Jetta Rae-ET Matthew Joseph Nunes Chippewa Falls
5 Willows-Edge Dundee Kelly Claire Van Dyk New Richmond
6 Hinz-Bos BW Madalyn-Red-ET Paige & Hannah Nelson Ellsworth
7 Chuthy Jenkins Fayette Cathleen Solum Barron


Winter Heifer Calf (21 shown)

1 (B&O) Mayerlane Damion Mojito Donald & Elizabeth Mayer Bloomer
2 (1st Jr) Alfalawn Atwood Destiny-ET Alfalawn Farm Menomonie
3 Scientific Brax Martha Rae Justin Wachtendonk Bloomer
4 (2nd Jr & JBO) MS Mellow-Brook Al Aftermath Dodge Sampair & Austin Weix Elmwood
5 Emerald-ACR-VR Swift Brooke Hammann Barron
6 Frisle-Vue Brax Indian-ET Allissa Frisle Prairie Farm
7 Alfalawn Lauthority Clarisa Alfalawn Farm Menomonie
8 Indianhead Braxtn Anchorag Robert Schauf Barron
9 Marshland Demps Billye Bob Marshland Farms, Inc. Cushing
10 Grekare Fever Sassy Allissa, Justyne & Regina Frisle Prairie Farm


Fall Heifer Calf (18 shown)

1 (1st Jr & JrB&O) Ba-Frisle-Vu Baltmre Monay Kylie Hoff Barron
2 (2nd Jr) Aragorn Skys The Limit Krista Styer Menomonie
4 Frisle-Vue Goldsun Ipod-ET Allissa Frisle & Makenna Lentz Almena
5 Indianhead Escalate Allure Robert Schauf Barron
6 Emerald-ACR-SA T-Brocha Emerald Acres & Scott Armbrust Barron
7 Scientific Brax Chambrae-ET Matthew Joseph Nunes Chippewa Falls
8 Shiloh-Usa Gold Chip 8639 Benjamin Powers Menomonie
8 H-C-H Sid 1844 Hans Johnson Star Prairie
9 Southbar Misty Mae Paul Knutson Ridgeland
10 Lyn-Vale Sid Fortress Eric Wachtendonk Bloomer


Summer Yearling Heifer (16 shown)

1 Milksource RN Idelle-Red-ET Pure Pride Holsteins Menomonie
2 Sipka Atwood Hannah Tony & Jaime Galgowski River Falls
3 (1st Jr & B&O) Willows-Edge Damion Alpine Jordan & Claire Van Dyk New Richmond
4 Emerald-Acr-VR Attic Frosty Becky Hammann Barron
5 Alfalawn Fulton Sasha Alfalawn Farm Menomonie
6 (2nd Jr & JrB&O) Genter-Raetion BX Checkmeout Paige, Hannah, Levi & Mitchell Nelson Ellsworth
7 Scientific Brax Chaleese-ET Matthew Joseph Nunes Chippewa Falls
8 Star-Valley Builder Merry Star Valley Holsteins Weyerhaeuser
9 H-C-H Braxton 1831 Hans Johnson Star Prairie
10 Any-Day Fever Paradise Shanelle Borth Ellsworth


Spring Yearling Heifer (13 shown)

1 (B&O) Emerald-Acr-VR Margold Emerald Acres Barron
2 Indianhead Golden Girl Robert Schauf Barron
3 (1st Jr & JrB&O) Willows-Edge Atwood Lydia Claire Van Dyk New Richmond
4 Willows-Edge Talent Mayo Bonnie Van Dyk New Richmond
5 (2nd Jr) Frislevue Fever Pushy-ET Allissa Frisle & Makenna Lentz Almena
6 Milksource Jasper Bambi-ET Pure Pride Holsteins Menomonie
7 Crave Sid Graceful 7125-ET Patrick Crave Spring Valley
8 Marshland Gold Chip Joplin Marshland Farms, Inc. Cushing
9 Frislevue Fever Pansy-ET Allissa Frisle & Makenna Lentz Almena
10 Ms Genterraetion SK Cha Cha Paige, Hannah, Levi & Mitchell Nelson Ellsworth


Winter Yearling Heifer (12 shown)

1 Hilrose Guthrie Peanut-ET Pure Pride Holsteins Menomonie
2 (1st Jr) Dkc-Dewitt Sanchez Bella Jordan & Claire Van Dyk New Richmond
3 (2nd Jr) Milksource Gldwn Jessica-ET Benjamin Powers Menomonie
4 (B&O) Alfalawn Braxton Coleen Alfalawn Farm Menomonie
5 Indianhead Destry Chandra Robert Schauf Barron
6 (JrB&O) Grekare Neo Arora Katie & Justin Peper Centuria
7 Marshland Iota Champagne Marshland Farms, Inc. Cushing
8 Greenlea Ad AF-Red-ET Makenna Lentz Almena
9 Miss Braxton Bianca Katie & Justin Peper & Kasey Maypark Centuria
10 Fullthrottle Dundee Diva Thomas & Katie Knegendorf Spring Valley


Fall Yearling Heifer (11 shown)

1 (B&O) Willows-Edge Mesabi Pip-Red Hendrik Van Dyk New Richmond
2 Scientific Dyna Rae-Red-ET Matthew Nunes Chippewa Falls
3 Milksource D Devils-Red-ET Donald & Elizabeth Mayer & T & E Ullom Bloomer
4 Siemers Brax Fear-Hot-ET Pure Pride Holsteins Menomonie
5 (1st Jr) Velthuis Goldwyn Elegent Shanelle Borth Ellsworth
6 Marshland Lauthority Jazz Marshland Farms, Inc. Cushing
7 Frisle-vue Ludwig Daisy Dean Frisle Prairie Farm
8 (2nd Jr) Velthuis Snowman Elegence Rhett Borth Ellsworth
9 Grekare 139 Sugar Katie & Justin Peper Centuria
10 Rynstone Sterlin Silver-Red Heather Cook Barron


Junior Champion of the Jr Show

Ba-Frisle-Vu Baltmre Monay Kylie Hoff Barron

Reserve Junior Champion of Jr Show

Willows-Edge Atwood Lydia Claire Van Dyk New Richmond


Junior Champion of the Open Show

Hilrose Guthrie Peanut-ET Pure Pride Holsteins Menomonie

Reserve Junior Champion of the Open Show

Ba-Frisle-Vu Baltmre Monay Kylie Hoff Barron


Junior Best Three Females (3 shown)
1. Willows-Edge, Henk and Bonnie Van Dyk, New Richmond
2. Indianhead Holsteins, Robert and Karen Schauf, Barron
3. Triple-HH, Scot and Becky Hammann, Barron

Junior Two-Year-Old (5 shown)

1 (BU, 1st Jr & B&O) Mellow-Brook Izza Attic Dodge Sampair & Austin Weix Elmwood
2 (2nd Jr) Rosedale Fancypants D Honey Julia Nunes Chippewa Falls
3 Willows-Edge Talent Malibu Bonnie Van Dyk New Richmond
4 Jerland Redliner Nation-Red Matthew Linehan River Falls
5 Pfaffs-Wo Fever Remarkable Joe Adams Spring Valley


Senior Two-Year-Old (9 shown)

1 (BU & B&O) Scientific S Diondra Rae-ET Matthew Nunes Chippewa Falls
2 (1st Jr & Jr B&O) Katrinas Debonair Allie-Red Katrina Nunes Chippewa Falls
3 Willows-Edge San Vague-ET Hendrik Van Dyk New Richmond
4 Indianhead Amethyst Robert Shauf Barron
5 Scientific Kat Blle Rae-ET Katrina Nunes Chippewa Falls
6 (2nd Jr) Fancypants Hopeful Rae-Red Julia Nunes Chippewa Falls
7 Shiloh-USA Avalon 7116 Benjamin Powers Menomonie
8 Jerland Glacier Dolly Red Doug Borth Ellsworth
9 Fantasee-Bound Magnola Jason Deiss River Falls


Junior Three-Year-Old (7 shown)

1 (BU & B&O) Indianhead Redcarpet Tia-ET Robert Schauf Barron
2 Scientific San Dodie Rae-ET Matthew Nunes Chippewa Falls
3 (1st Jr) Pepst Projector 777 Justin Peper & Kasey Maypark Centuria
4 (2nd Jr & Jr B&O) Willows-Edge Carisma Lyric Jordan & Claire Van Dyk New Richmond
5 Milksource Advent Esther-ET Eva Doornink Baldwin
6 Willows-edge Mac Frosting Hendrik Van dyk New Richmond
7 Frisle-Vue Redlou Evette Allissa Frisle Prairie Farm
8 Triple-HH Astroid Envy Scot Hammann Barron


Senior Three-Year-Old (10 shown)

1 (BU & B&O) Willows-Edge Advent Libby Hendrik w. Van dyk New Richmond
2 (1st Jr) Simple-Dreams Pearl-ET Justin Peper Centuria
3 Ms Rosedale Advntg Rhapsody Jason Deiss River Falls
4 Scientific Denali Rae-ET Matthew Nunes Chippewa Falls
5 (2nd Jr & Jr B&O) Hup-Bro Goldwyn Fancy Amelia Kjos River Falls
6 Indianhead Damion Dancer Christian Schauf Barron
7 Dunn-Brook Dyna C2338-Red Squires Farm, Inc. Menomonie
8 Four-Hands Shottle Ginah Meikah Dado Amery
9 Dunn-Brook Zenith B2382 Squires Farm, Inc. Menomonie
10 Betzoldvale Sanchez Mulan Ethan Dado Amery

 

Intermediate Champion - Open Show

Scientific S Diondra Rae-ET Matthew Nunes Chippewa Falls


Reserve Intermediate Champion - Open Show

Indianhead Redcarpet Tia-ET Robert Schauf Barron

 

Four-Year-Old (11 shown)

1 (BU & B&O) Indianhead Golden Amore Robert Schauf Barron
2 Willows-Edge Ad Melt-Red-ET Bonnie Van dyk New Richmond
3 Scientific Dolly Rae-Red-ET Matthew Nunes Chippewa Falls
4 Veribest View Velvet Lou Eugene Peper Centuria
5 Emerald-Acr-vr Fantasy-ET Becky Hammann Barron
6 Fantasee-Bound Ziva-Red-ET Jason Deiss River Falls
7 Indianhead Morning Star-ET Robert Schauf Barron
8 Star-Valley Pron Martela-ET Geoffrey Snyder Weyerhaeuser
9 (1st Jr) Jerland Adv Natanya-Red-ET Matthew Linehan River Falls
10 (2nd Jr) Scientific Cream Puff Rae Geneva Nunes Chippewa Falls


Five-Year-Old (10 shown)

1 (BU & B&O) Willows-Edge Bolton Flicker Hendrik Van Dyk New Richmond
2 (1st Jr) Willows-Edge Rubens Karachi Claire Van Dyk New Richmond
3 Scientific Darla Rae-ET Matthew Nunes Chippewa Falls
4 (2nd Jr) Scientific Blessing Rae-ET Julia Nunes Chippewa Falls
5 Willows-Edge Ad Mimic-Red Bonnie Van Dyk New Richmond
6 Emerald-Acr-Vr Fabulous Becky Hammann Barron
7 Canoe-Ridge Laurin Bubblegum Squires Farm, Inc. Menomonie
9 Pine-Oaks Alex Lisette 236 Matthew Linehan River Falls
10 Marshland Toystory Barba Marshland Farms, Inc. Cushing


Six-Year-Old & Older (5 shown)

1 (BU, 1st Jr & Jr B&O) Willows-Edge Advent Malika Jordan Van Dyk New Richmond
2 Indianhead Talent Roxy Robert Schauf Barron
3 (2nd Jr) Tuscobia MK Tribute Cancun Ethan Dado Amery
4 Timlynn RD Priscilla Timothy & Lynn Lauffer Colfax
5 Star-Valley Alln Maressa-ET Star Valley Holsteins Weyerhaeuser

 

150,000 lb. Cow (5 shown)

1 (BU) Mischke Journalist Jane Jason Deiss River Falls
2 Exodus Abc-Red Jacob Schauf Barron
3 (1st Jr & Jr B&O) Willows-Edge Dur Michele-ET Jordan Van Dyk New Richmond
4 (2nd Jr) Scientific Diamond-Red Geneva Nunes Chippewa Falls
5 Rosedale Suntan Dodge Sampair & Austin Weix Elmwood


Bred & Owned of the Junior Show

Willows-Edge Advent Malika Jordan Van Dyk New Richmond


Senior Champion & Grand Champion of the Junior Show

Willows-Edge Rubens Karachi Claire Van Dyk New Richmond

Reserve Senior & Reserve Grand Champion of the Junior Show

Willows-Edge Advent Malika Jordan Van Dyk New Richmond

 

Senior Champion of the Open Show

Indianhead Golden Amore Robert Schauf Barron


Reserve Senior Champion of the Open Show

Willows-Edge Bolton Flicker Hendrik Van Dyk New Richmond


Grand Champion of the Open Show

Scientific S Diondra Rae-ET Matthew Nunes Chippewa Falls

 

Reserve Grand Champion of the Open Show

Indianhead Golden Amore Robert Schauf Barron


Best Udder of the Show

Scientific S Diondra Rae-ET Matthew Nunes Chippewa Falls

 

Champion Bred & Owned of the Show

Scientific S Diondra Rae-ET Matthew Nunes Chippewa Falls

 

Best Three Females (2 shown)
1. Willows-Edge Holsteins, Henk & Bonnie Van Dyk, New Richmond
2. Indianhead Holsteins, Bob & Karen Schuaf, Barron

Produce of Dam (3 shown)
1. Willows-Edge Holsteins, Henk & Bonnnie Van Dyk, New Richmond
2. Scientific Holsteins, Matt & Mandy Nunes, Chippewa Falls
3. Triple-HH, Scot & Becky Hammann, Barron

Dam & Offspring (2 shown)
1. Willows-Edge Holsteins, Henk & Bonnie Van Dyk, New Richmond
2. Matt Linehan, River Falls

Premier Breeder and Premier Exhibitor:
Willows-Edge Holsteins, Henk & Bonnie Van Dyk, New Richmond